Nauczyciele będą strajkować

85-90 procent pracowników placówek edukacyjnych w kraju opowiedziało się za strajkiem. W Nowej Rudzie oraz Gminie Wiejskiej Nowa Ruda, w placówkach publicznych gdzie odbyło się referendum, za strajkiem opowiedziało się 100 procent pracowników. W proteście udział wezmą również pracownicy dwóch przedszkoli.

W rozmowie z dziennikarzami tygodnika „Noworudzianin” o fakcie tym poinformowała Krystyna Błotnicka, prezes międzygminnego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowej Rudzie. Jednak jak zapewnia pani prezes szkoła nie może zamknąć drzwi przed uczniami i ci, których rodzice nie będą mogli zapewnić dziecku opieki będą ją mieli zapewnioną w szkole.

W poniedziałek 25 marca zakończyło się referendum strajkowe prowadzone w prawie wszystkich szkołach w Polsce. Protest nauczycieli zaplanowano na 8 kwietnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżki kwoty bazowej o 1000 zł, z kolei NSZZ „Solidarność” chce podwyżki nie mniejszej niż 650 złotych od stycznia bieżącego roku i 15 procent podwyżki kwoty bazowej od stycznia przyszłego roku. Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego informuje, że rodzice małych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, gdy szkoła malucha przystąpi do strajku. Wniosek mogą złożyć wyłącznie rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło ośmiu lat. Żeby móc zostać z dzieckiem w domu wystarczy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o wypłatę i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *