Autyzm – co robić?

Co robić kiedy podejrzewasz, że twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo i może mieć autyzm?

Jeśli odczuwasz wyraźny niepokój lub stwierdzasz, że rozwój twojego dziecka przebiega nieprawidłowo, zwróć się do specjalistów z prośbą o ocenę rozwoju dziecka. Umów się na wizytę u lekarza psychiatry dziecięcego, który wraz z zespołem specjalistów przeprowadzi diagnozę (nie musisz mieć skierowania). Najbliższe ośrodki diagnostyczne:
– Oddział Fundacji „Promyk Słońca”, Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjne, Wrocław, ul. Swobodna 8a, tel. 71 782 77 77
– Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Wrocław, ul. Podwale 13, tel. 71 355 63 61
– Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży – Poradnia Zdrowia Psychicznego, Wrocław, ul. Wołowska 9, tel. 71 352 84 12
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, Wrocław, ul. Białowieska 74a, tel. 71 355 35 94
– Poradnia Zdrowia Psychicznego przy Dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. Janusza Korczaka SPZOZ, Wrocław, al. Kasprowicza 64/66, tel. 71 323 64 09
– Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii „CELESTYN” NZOZ, Strzelin, Mikoszów 27, tel. 71 395 81 01

CO PO DIAGNOZIE?
Jeżeli w wyniku postępowania diagnostycznego podejrzenie zaburzenia rozwoju u twojego dziecka zostało potwierdzone i rozpoznano u niego autyzm, zespół Aspergera lub inne całościowe zaburzenie rozwojowe, to twoje dziecko powinno zostać jak najszybciej objęte specjalistyczną pomocą terapeutyczną, rehabilitacyjną i edukacyjną.

– Zgłoś się do publicznej poradni pedagogiczno-psychologicznej, która prowadzi orzekanie o formach pomocy dla dzieci z autyzmem. Powiatowe Centrum Doradztwa i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego, Nowa Ruda, ul. Niepodległości 6, tel. 74 872 26 84.

Placówki na terenie miasta i gminy Nowa Ruda prowadzące terapię i działalność edukacyjną dla dzieci z autyzmem:
Nowa Ruda, Niepubliczne Przedszkole we Włodowicach, Włodowice 50, tel. 74 811 05 25
Nowa Ruda, Zespół Edukacyjny Włodowice, Włodowice 25, tel. 74 872 10 06
Nowa Ruda, Zespół Szkół w Nowej Rudzie, ul. Kopernika 8, tel. 74 872 22 12
Nowa Ruda, Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie, tel. 74 871 42 09

– Zgłoś się do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Uprawnienia wynikające z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności: ulga podatkowa (rehabilitacyjna), zniżki w środkach komunikacji, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, sprzęt rehabilitacyjny i inne.

– Zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej/Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uprawnienia w systemie pomocy społecznej: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalistyczne usługi opiekuńcze SUO, które mogą być dodatkowymi godzinami terapii dla Twojego dziecka.

opracowała Dorota Bałanda
terapeuta behawioralny w Niepublicznym Przedszkolu we Włodowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *