To już X edycja akcji

Młodzi wolontariusze z Nowej Rudy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” po raz kolejny 8 lipca wyjadą za wschodnią granicę, gdzie będą ratować niszczejące polskie cmentarze. Również ty możesz wesprzeć akcję!

To już X edycja tej akcji, gdzie wolontariusze, głównie uczniów dolnośląskich szkół, uporządkują i zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie.

To największa tego typu akcja w Polsce!

Podczas ubiegłorocznych wakacji, wolontariusze pracowali przy porządkowaniu 140 kresowych nekropolii, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę. Na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Jest więc to okazja do poznania historii swego rodu, a tym samym dziejów narodu polskiego, a także do przeżycia swoistej lekcję patriotyzmu. Każdego roku przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Przed nami kolejna narodowa wyprawa: 8 lipca bieżącego roku ponad tysiąc młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 150 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola oraz na Wołyniu i Podolu.

W niedzielę 30 czerwca wolontariusze będą kwestować przy kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
– Jeśli ma ktoś ochotę na wsparcie naszej akcji (w dowolnej formie), to prosimy o (wsparcie) –mówi jedna z wolontariuszek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *