Kontrole na granicy w Tłumaczowie

W poniedziałek 9 marca, w związku z epidemią koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach Polski. Chodzi o zmniejszenie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najpierw w 5 punktach na granicy z Niemcami, a potem w kolejnych miejscach. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie. Również na granicy z Czechami w Tłumaczowie zostały podjęte odpowiednie działania angażując do tego Straż Graniczną, Straż Pożarną, Policję i Służbę Celną. W środę 11 marca, w godzinach popołudniowych ruszyły kontrole w tym miejscu. Głównie sprawdzano temperaturę ciała pasażerów autobusów i busów oraz w razie potrzeby, pasażerowie wypełniali odpowiednie ankiety. Kontrole prowadzone są 24h na dobę.

– Już od dzisiaj są wystawione służby przy przejściu granicznym w Tłumaczowie. Kontrolowane są busy i autobusy – mówi podinsp. Arkadiusz Michalski, komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie.

Przewoźnicy, którzy każdego dnia zawożą i odwożą naszych mieszkańców do pracy w Czechach już planu-ją korektę godzin przejazdów, tak, aby dostosować się do tych niedogodności a jednocześnie zawieźć wszystkich na czas.

Kontrole sanitarne wprowadzone zostały także w pociągach.

Komendant Michalski wspomina również o obowiązku nałożonym na policję, która musi kontrolować osoby poddane kwarantannie domowej. Jest już jedna taka osoba (kobieta) na naszym terenie, która wróciła z Anglii. W samolocie podróżowała osoba zarażona koronawirusem.
– Kwarantanna polega na tym, że osoba jej poddana musi przebywać stale w swoim mieszkaniu/domu. Nie może wychodzić na zewnątrz, bo oprócz potencjalnego ryzyka zarażenia innych osób, może się narazić na konsekwencje karne nawet do 5000 zł grzywny. Policja raz dziennie sprawdza czy ta osoba przestrzega zasad kwarantanny poprzez nawiązanie z nią kontaktu wizualnego – przestrzega komendant.

Niestety należy się liczyć z tym, że osób zarażonych i poddanych kwarantannie w Polsce i na całym świecie będzie znacznie więcej niż obecnie. Najważniejsza jest współpraca ze służbami, zachowanie spokoju, wyjątkowa dbałość o higienę – szczególnie o czystość rąk, unikanie skupisk ludzkich (w tym przepełnionych mar-ketów) i zapoznanie się z zasadami i sposobami reakcji na obserwowane u siebie i swoich bliskich ewentualne objawy chorobowe. Potrzebne informacje publikujemy na łamach naszego tygodnika oraz na www.noworudzianin.pl

Str. 3 w numerze 419 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 419
13-19 marca 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *