Odwołali imprezy

Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowały nie tylko reakcję władz, ale też organizatorów dużych wydarzeń, którzy dla bezpieczeństwa uczestników odwołują niektóre imprezy. Zalecenie o nieorganizowanie imprez w zamkniętych pomieszczeniach powyżej tysiąca osób wydał Główny Inspektor Sanitarny, apel w tej sprawie wydała też Naczelna Rada Lekarska

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, w Nowej Rudzie zostały odwołane dwie ważne imprezy taneczne. Pierwszą z nich jest jubileuszowy X festiwal Comania organizowany przez MOK w Nowej Rudzie oraz zespół taneczny COMA. Wielkie, cieszące się ogromną popularnością taneczne święto dla miłośników hip-hopu, show-dance oraz jazzu, które w tym roku miało się odbyć w sobotę 21 marca w hali sportowej Centrum Turystyczno-Sportowym w Słupcu. Tylko w ubiegłym roku festiwal skupił 1200 uczestników, a trybuny pękały w szwach. Kolejną imprezą, która została odwołana są Noworudzkie Spotkania Taneczne. Również jubileuszowa, bo mające się odbyć już po raz 35 impreza zaplanowana na 22 marca. Turniej ten jest najważniejszą imprezą taneczną organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury, klub KTT „Rudan” oraz Urząd Miasta. Turniej skupia również dużą rzeszę uczestników, ale jeszcze większą widzów. Jak informuje Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, z przykrością, bo są to dwie bardzo duże, ważne, a co nie bez znaczenia jubileuszowe imprezy, które ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 trzeba było odwołać.

Warto dodać, że Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa już podjął decyzję o odwołaniu dorocznego Jarmarku Wielkanocnego w Ścinawce Średniej zaplanowanego na 29 marca. Na ten sam dzień zaplanowano Wystawę Stołów Wielkanocnych w gminie Nowa Ruda. Impreza miała się odbyć w Bożkowie, ale z tych samych względów podjęto decyzję o jej odwołaniu.

W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego czytamy:
„W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, w niedzielę 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiolo-gicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzję podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendację do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego”.

Str. 5 w numerze 419 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 419
13-19 marca 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *