Biesiada w Muzeum Górnictwa

W środę 22 lipca, na terenie Muzeum Górnictwa – Dawna Kopalnia Nowa Ruda – odbyła się Biesiada Górnicza zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie. Biesiada była jedną z atrakcji w ramach akcji „Wakacje z kulturą”

Koncert orkiestry górniczej był jedna z atrakcji, która przyciągnęła do Drogosławia mieszkańców Nowej Rudy oraz turystów.
– Jesteśmy spragnieni tego typu imprez, bowiem pandemia przyczyniła się do tego, że rzadko możemy biesiadować. Wszyscy uśmiechnięci i rządni tej muzyki, bardzo dziękujemy gospodyni tego terenu pani Barbarze Korbas za to, że mogliśmy tę biesiadę zorganizować i pokazywać górnicze zwyczaje. Dzisiejsza biesiada, w ramach projektu „Tradycje górnicze na polsko-czeskim pograniczu”, jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis – powiedział na wstępie Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, witając przy okazji burmistrza Tomasza Kilińskiego wraz z zastępcą Marzeną Wolińską i Aleša Vaníčka, burmistrza czeskiego miasta Žacléř, oraz gośćmi przybyłymi z zaprzyjaźnionego miasta.
– Jest mi niezwykle miło powitać pana burmistrza miasta Žacléř, kolegę z którym wspólnie realizujemy ten projekt. Od kilku lat współpracujemy ze sobą. Gmina Žacléř jest również gminą pokopalnianą i kilka lat temu podjęliśmy taki pomysł, że na płaszczyźnie tradycji górniczej, może byśmy się zaprzyjaźnili. Wszystkim państwu życzę udanej zabawy w trakcie górniczej biesiady, przy naszej wspaniałej orkiestrze górniczej – mówił Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy. – Myślę, że to nie ostatni projekt, który wspólnie będziemy realizować. Niestety jego część po czeskiej stronie nie uda nam się zrealizować z uwagi na sytuację związaną z epidemią, ale co się nie uda zrealizować teraz, mam nadzieję, że zrealizujemy w przyszłości– dodał.
Oprócz występu orkiestry górniczej na przybyłych czekało wiele innych atrakcji, m.in. darmowe wejście do sztolni, czy też kiełbaski z grilla lub żurek.

Str. 15 w numerze 438 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 438
24-30 lipca 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *