Kolejne poluzowania obostrzeń od 4 maja

Podczas dzisiejszej (środa, 29 kwietnia) konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia ogłoszono decyzje o kolejnych poluzowaniach obostrzeń w ramach walki z koronawirusem po weekendzie majowym.

od 4 maja
– otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Działalność restauracyjna i rekreacyjna pozostanie ograniczona
– otwarte zostaną galerie handlowe. Jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wyłączone będą miejsce rekreacyjne i restauracje
– otwarte zostaną niektóre instytucje kultury: muzea, galerie sztuki, biblioteki
– zostaną przywrócone rehabilitacje – nie dotyczy salonów maażu
– zostaną otwarte orliki i boiska szkolne na terenie otwartym

6 maja nastąpi otwarcie żłobków i przedszkoli ale ostateczną decyzję w tym zakresie podejmą organy założycielskie; otwarcie z odpowiednimi wymaganiami sanitarnymi; dalej zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy muzą pozostać z dziećmi w domu

Kolejne etapy będą ogłaszane co 2 tygodnie ale niektóre elementy mogą być przyspieszone
– Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, czasami jest potrzebny krok wstecz – powiedział premier Morawiecki.

Nadal obowiązuje zasada zachowania dwóch metrów dystansu w przestrzeni publicznej oraz zakrywania nosa i ust.

– Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne – powiedział minister Szumowski. – Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *