Sadzili drzewa

Przez dwa dni m.in. uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej, Szkoły Podstawowej nr 7 z opiekunami, oraz strażacy z OSP KSRG Nowa Ruda wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, a także słuchacze Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sadzili na terenie miasta sadzonki drzew głównie owocowych, które bezpłatnie przekazało Nadleśnictwo Jugów

Okazją ku temu był, obchodzony już po raz kolejny, przypadający 10 października Międzynarodowy Dzień Drzew. Koordynatorem akcji w Nowej Rudzie jest Nadleśnictwo Jugów przy ogromnej pomocy Polskiego Klubu Ekologicznego i niestrudzonej Teresy Fereżyńskiej. Celem tej cyklicznej imprezy, od kilku lat odbywającej się też w Nowej Rudzie, jest przede wszystkim wzrost świadomości ekologicznej. Druhny i druhowie z OSP Nowa Ruda wraz z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zasadzili 300 czereśni ptasich wzdłuż rewitalizowanego szlaku na Górę Świętej Anny, a uczniowie Noworudzkiej szkoły Technicznej na skwerze w pobliżu szkoły.
– Mniej więcej od lat 50 XX wieku z różnych powodów drzewa owocowe przy drogach i szlakach były traktowane po macoszemu – mówił Sławomir Karwowski. – Zasadziliśmy tzw. czereśnię ptasią wyhodowaną z drzew w okolicach Tłumaczowa. Są to czereśnie, które rosną w lasach, owoce tych drzew mają duży miąższ. Zasadziliśmy również drzewka jabłoni. Poszukiwałem takich drzewek, które byłyby naszą rodzimą odmianą, w poszukiwaniu których zjeździłem sporo, szczególnie opuszczonych miejsc po gospodarstwach. Pomógł nam zakonnik z Czech, dzięki któremu znalazłem drzewa nadające się do rozmnożenia – drzewa, które mają duże, dorodne, nie kwaśne owoce – dodał.
Drzewka zasadzone zostały w każdej z trzech dzielnic Nowej Rudy, w przypadku Słupca do akcji sadzenia drzew włączyli się słuchacze z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z młodzieżą z Koła Ekologicznego „Zielona Pracownia” na skwerze przy Strefie Ekonomicznej oprócz czereśni j jabłoni zasadzili również kosodrzewinę.
– Moim zdaniem akcja sadzenia drzew w Nowej Rudzie była bardzo udana. Bardzo się cieszę, że wzięło w niej udział tyle osób. Szczególne podziękowania dla pana burmistrza Tomasza Kilińskiego, ale chcę zaznaczyć, że obchody Dnia Drzewa jeszcze technicznie się nie skończyły. W piątek 23 października będziemy sadzili drzewka owocowe w gminie Radków – podkreśla Sławomir Karwowski.
Akcja sadzenia drzew owocowych w Nowej Rudzie odbyła się pod patronatem senatora Aleksandra Szweda.

Str. 5 w numerze 450 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym tutaj.Numer 450
16-22 października 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *