Zima astronomiczna

Choć kalendarzowa zima zacznie się dopiero we wtorek, dziś powitaliśmy astronomiczną

W ubiegłym roku zima astronomiczna i kalendarzowa rozpoczynała się tego samego dnia – 22 grudnia. W tym roku sytuacja się zmieniła i zimę astronomiczną witamy dzień wcześniej. Poniedziałek to także najkrótszy dzień roku. Od wtorku dzień będzie się wydłużać aż do czerwca, gdy będziemy świętować najdłuższy dzień w roku.

Początek zimy
Chociaż tego nie widać, dziś rozpoczyna się zima – ta astronomiczna, a jutro, we wtorek 22 grudnia – zima kalendarzowa.

Astronomiczna zima rozpoczęła się dzisiaj punktualnie o godzinie 11.02, czyli w momencie, gdy Słońce znajdzie się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. Dzisiejszy dzień jest najkrótszym dniem w roku po którym dzień robi się dłuższy, a noc krótsza – słońce wzeszło dopiero o godzinie 7.42, natomiast zajdzie już o 15.25. Oznacza to, że dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 43 minuty, i będzie krótszy od najdłuższego w roku aż o 9 godzin i 4 minuty.

Zima kalendarzowa
W przeciwieństwie do daty określającej początek astronomicznej zimy, ta kalendarzowa zawsze wypada tego samego dnia. Najczęściej pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Co kilka lat jednak daty te pokrywają się. Zima trwa od 22 grudnia do 20 marca.

Zima to czas najbardziej rodzinnych świąt w roku. Zimowa aura sprzyja ciepłej domowej atmosferze. Obchodzone jest Boże Narodzenie, Trzech Króli, Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *