Jedziesz do Czech przeczytaj

Wielu mieszkańców Nowej Rudy i okolic dojeżdża do pracy w Czechach własnymi samochodami, wielu z nas, korzystając z trwającego sezonu urlopowego, jedzie tam zwiedzać. Co warto wiedzieć, wybierając się do naszego południowego sąsiada?

W Republice Czeskiej uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest przedmiotem szczególnej troski Policji Czeskiej.

Wymagane dokumenty kierującego pojazdem na terenie Republiki Czeskiej, to:
– prawo jazdy odpowiedniej kategorii,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– dowód zawarcia ubezpieczenia OC.

Wyposażenie obowiązkowe
Jadąc do Republiki Czeskiej, w samochodzie powinniśmy posiadać:
– bezpieczniki instalacji elektrycznej (po jednym z każdego rodzaju/wartości),
– komplet żarówek,
– klucz do kół i lewarek,
– trójkąt ostrzegawczy,
– apteczkę i kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów.

Kamizelki odblaskowe używamy przez całą dobę w przypadku wyjścia z samochodu w terenie niezabudowanym, na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Kamizelka powinna znajdować się w kabinie pojazdu, a nie w bagażniku.

W kwestii koła zapasowego dopuszczalne jest posiadanie zamiast niego zestawu naprawczego.

W skład wyposażenia apteczki oprócz opatrunków, bandaży i plastrów muszą wchodzić także nożyczki, maska ochronna do sztucznego oddychania, folia termoizolacyjna, instrukcja udzielania pierwszej pomocy oraz jednorazowe rękawiczki.

Na drodze
Kierowca w Czechach nie może mieć nawet śladowych ilości alkoholu we krwi. Dotyczy to także substancji narkotycznych.

Przepisy dotyczące prędkości na drogach są następujące: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim i 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu.

Zabrania się korzystania podczas kierowania samochodem z telefonu bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Fotoradary – na terenie Republiki Czeskiej możemy napotkać odcinki mierzone (oznakowane tablicami). Na ich początku i końcu zamontowane są kamery, które rejestrują prędkość wjazdową i wyjazdową, a na podstawie tego obliczają średnią. Kamery z podobną możliwością umieszczone są także praktycznie we wszystkich tunelach drogowych na terenie Republiki.

Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest objęte przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej. Do niedawna na terenie Republiki Czeskiej za popełnione wykroczenia należało zapłacić gotówką, na miejscu. Teraz coraz częściej można spotkać radiowozy wyposażone w terminale płatnicze, a w przypadku niskich kwot wystawiane są mandaty kredytowe.

Uwaga piesi
W Czechach kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym, i to nie tylko tym, którzy już weszli na przejście, ale także tym zbliżającym się do niego (wyraźnie zamierzającym przejść przez jezdnię na przejściu dla pieszych).

Na terenie Republiki Czeskiej obowiązuje przepis nakazujący włączenie kierunkowskazu przy omijaniu/wyprzedzaniu rowerzysty, niezależnie od tego, czy wjedziemy na przeciwny pas ruchu czy nie. Na terenie Czech niepełnoletni cykliści muszą stosować kask na głowę.

Rowerzyści
Kierować rowerem po drodze może osoba, która ukończyła 10 lat i posiada uprawnienia do kierowania – kartę rowerową. Osoba, która ukończyła 18 lat nie musi posiadać takich uprawnień.

Str. 8 w numerze 387 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 387
12-18 lipca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *