Kolejny tydzień z koronawirusem

Mija kolejny tydzień walki z koronawirusem na całym świecie. Na ten moment (czwartek 26 marca godz. 15.00) na świecie jest już ponad 493 tysiące zarażonych, ponad 22 tysiące zgonów i ponad 120 tysięcy osób wyzdrowiałych. Wszystko to w 201 krajach. Polska na ten moment jest na 31 miejscu tej przerażającej statystyki z ponad 1120 zarażonymi i 14 osobami zmarłymi. Prym wiodą nadal Chiny, których statystyki nowych zarażeń i zgonów mocno przyhamowały (81298 chorych, 3287 zgonów i 74055 wyzdrowiałych), ale bardzo szybko zbliżają się do tych liczb Włosi (74386 chorych, 7503 zgonów i 9362 wyzdrowiałych), Amerykanie (69223 chorych, 1054 zgonów i 619 wyzdrowiałych), Hiszpanie (56188 chorych, 4089 zgonów i 7015 wyzdrowiałych), Niemcy (42761 chorych, 229 zgonów i 5931 wyzdrowiałych), Irańczycy (29406 chorych, 2234 zgonów i 10457 wyzdrowiałych) i Francuzi (25604 chorych, 1331 zgonów i 3900 wyzdrowiałych).

Na całym niemal świecie, również w Polsce, wprowadzane są nowe obostrzenia i restrykcje, które mają nas uchronić od zarażenia. Większość nie ma problemu ze zrozumieniem powagi sytuacji i stosowaniem się do nowych reguł codziennego życia. Niestety jednak są osoby, które próbują naginać ustalenia, narażając siebie i innych na poważne problemy zdrowotne, a nawet utratę życia. Bywa też tak, że niektórzy w ogóle sobie nic z tego nie robią z różnych powodów.

W powiecie kłodzkim są 2 osoby zarażone koronawirusem (mieszkanka Kudowy-Zdroju i Stronia Śląskiego). Z pewnością będą kolejne. Jeszcze tydzień temu w Polsce było 75% mniej zarażonych niż teraz. Jeszcze tydzień temu jeżdżący do pracy w Czechach martwili się o wielogodzinne korki przy odprawie granicznej. Dziś ten problem zniknął po tym, jak Škoda zamknęła swoją fabrykę. Ograniczenia w sklepach, nowe obowiązki nauczycieli i uczniów i wiele innych. Świat zmienia się nie do poznania i to w zastraszającym tempie. Choć rządzący mają nadzieję, że najgorsze będzie do Świąt Wielkanocnych, to nie ukrywają, że już NIGDY nie będzie normalnie, nie będzie tak jak przed pandemią. Można spodziewać się wielu tygodni stopniowego odwoływania obostrzeń, ale na pewno nie na raz, powoli, po kolei, obserwując co się będzie działo. Nie jest bowiem też tajemnicą, że człowiek, który przeszedł tę chorobę i wyzdrowiał – tak jak przy grypie – może zachorować ponownie. Niektórzy naukowcy mówią o kolejnych falach.

W kolejnych krajach zaleca się seniorom (najbardziej narażonym na najgorsze konsekwencje wirusa), aby pozostali w domach nawet kilka miesięcy. Kolejne wielkie imprezy sportowe zostały przeniesione na przyszły rok. Co będzie dalej? Nie wiemy na pewno. Problem może szybko rozwiązać szczepionka – której nie ma na ten moment – pod warunkiem, że będzie dobrze sprawdzona, przebadana. Kiedy to nastąpi? Musimy się uzbroić w ogromną cierpliwość i nauczyć żyć inaczej niż do tej pory – z większym naciskiem na higienę i prawdopodobnie z przyzwyczajeniem się do większej izolacji społecznej. Wchodzimy przez to jeszcze mocniej w świat wirtualny. Jak będzie wyglądać ten świat pod koniec tego stulecia? Jak będzie wyglądał za kilka miesięcy, za rok? Nie lada gratka dla futurologów i autorów science-fiction.

Trzymajmy się, wspierajmy, uśmiechajmy, dajmy sobie spokój z hejtem, bądźmy bardziej czuli i wyrozumiali. Rozejrzyjmy się wokół, czy ktoś może potrzebuje naszej pomocy. Nie ulegajmy emocjom i nie stygmatyzujmy osób, które są w kwarantannie – za chwilę możesz być TY. Póki co #zostanwdomu, cieszmy się każdą chwilą i poczytajmy sobie ciekawą ­książkę albo „Noworudzianina” ;), który teraz dla wszystkich ZA DARMO do pobrania w wersji elektronicznej na stronie www.noworudzianin.pl. Zdrowia życzę, wytrwałości i spokoju.

Str. 15 w numerze 421 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.Numer 421
27 marca – 2 kwietnia 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
powyższy numer NIE BĘDZIE DOSTĘPNY w wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *