Jesteśmy przygotowani?

Koronawirus, to słowo które od kilkunastu dni słyszymy, czytamy kilkadziesiąt razy i nie ma się co dziwić. Przybywa osób zarażonych tym patogenem. Wzrasta liczba osób zmarłych w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującego ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego COVID-19 i chorób współistniejących. O wypowiedź poprosiliśmy Macieja Awiżenia, starostę kłodzkiego i Tomasza Kilińskiego, burmistrza miasta Nowa Ruda

– Głównym ciężarem ochrony nas przed koronawirusem powinien być obciążony rząd. Zarówno samorząd powiatowy jak i samorząd gminny jest tylko tutaj instytucją wspierającą. Jako samorządy przechodziliśmy różne kryzysy, na przykład powodziowe i jesteśmy w związku z tym lepiej przygotowani na tego typu sytuacje niż reszta kraju. Mamy np. codzienne konferencje powiatu z burmistrzami i wójtami gmin, i wszystkie informacje są między nami wymieniane – twierdzi Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. – Niestety mamy taki kłopot, że jesteśmy powiatem przygranicznym, w związku z tym problemów jest więcej niż w przypadku innych powiatów. Trzeba na przykład załatwić nocleg, czy wyżywienie dla żołnierzy i to są rzeczy, które w tej chwili spoczywają na samorządzie. Z takimi problemami, z którymi samorządy mają sobie poradzić – moim zdaniem – radzimy sobie dobrze. Bardzo dobrze współpracuje nam się ze służbami, czyli Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, policją, strażą graniczną, czy też z wojskiem. Oczywiście mamy też własne karetki, własne ratownictwo medyczne. Problemem jest też dostępność materiałów – mam na myśli m.in. maseczki, które powinny zostać przekazane przez zasoby narodowe. Niestety tego nie ma i musimy to kupować z własnych środków. Do tego dochodzą też zasoby ludzkie, np. w sytuacji kiedy mamy przygotowane kwarantanny nie tylko domowe – póki co, wszyscy mieszkańcy powiatu są w kwarantannach domowych, ale za jakiś czas znajdą się osoby, które z różnych powodów nie będą mogły przebywać w domu. Mamy budynki wskazane przez powiat, ale także wskazane przez gminy. Kłopot polega na tym, kto ma obsługiwać tych ludzi, którzy będą w takim budynku na kwarantannie – zastanawia się starosta.

O sytuacji związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 – mówi również Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.
– Od tygodnia mamy w Polsce ogłoszony stan epidemii. Służby miejskie, odpowiedzialne za funkcjonowanie miasta, w tym czasie pracują w sposób ciągły, bieżący i nie zagrożony. Jeżeli chodzi o pracę urzędu i jednostek podległych, działają one w sposób ograniczony. Ograniczenia te mają na celu przede wszystkim unikanie bezpośrednich kontaktów. Jak wszyscy wiemy, choroba przenosi się głównie przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną. Chcę zachęcić do kontaktowania się z nami drogą mailową, przez telefon – jesteśmy do państwa dyspozycji we wszystkich sprawach i będziemy państwu udzielać niezbędnej pomocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba – mówi burmistrz.

Mamy w mieście osoby objęte kwarantanną.
– To niezwykle ważne i szczególna sytuacja, w której musimy zachować dyscyplinę i pozostać na kwarantannie na wyznaczony czas. Nie wolno takim osobom opuszczać miejsca zamieszkania pod groźbą kary finansowej. Przestrzeganie kwarantanny jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, więc apeluję do tych osób, które znajdują się w kwarantannie, aby pozostać w domach – dodaje Tomasz Kiliński.

Do znudzenia będziemy też przypominać podstawowe zasady ochrony przed zarażeniem się koronawirusem:
– myj często ręce,
– stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania,
– zachowaj bezpieczną odległość – 1-2 metry,
– unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

We wtorek 24 marca starosta kłodzki poinformował o pierwszym przypadku w powiecie osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.
– Z przykrością zawiadamiam, że mamy pierwszy, potwierdzony, przypadek osoby z koronawirusem – napisał na swoim profilu na Facebooku Maciej Awiżeń, starosta powiatu kłodzkiego. – Mieszkanka Kudowy przebywa na leczeniu w szpitalu w Wałbrzychu. Sanepid informuje wszystkie osoby, z którymi miała styczność. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia! A Wy zostańcie w domach, jeśli możecie… – dodał starosta.

Str. 3 w numerze 421 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.Numer 421
27 marca – 2 kwietnia 2020 r.POBIERZ ZA DARMO TUTAJ

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
powyższy numer NIE BĘDZIE DOSTĘPNY w wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *