Dzień Matki

W polskiej tradycji Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Kultywowanym od lat zwyczajem jest obdarowywanie mam w tym dniu bukietami kwiatów, czekoladkami, prezentami. Wszystko po to, aby okazać im swoją wdzięczność za trud włożony w nasze wychowanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tradycje tego święta cofają nas aż do okresu starożytności

Dzień Matki obchodzony jest w zasadzie w każdym państwie świata. W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1923 roku na terenie Krakowa. Od tamtego czasu większość z nas nie wyobraża sobie, aby nie obdarować swojej kochanej mamy małym podarunkiem.
Jak wspomnieliśmy we wstępie, Dzień Matki jest świętem o starożytnym rodowodzie. To w starożytnej Grecji oraz Rzymie czczono Matki – Boginie, które opiekowały się światem. Ich zadaniem było zagwarantowanie płodności i urodzaju. Obchodzono także święto Matki Natury. Organizowano liczne uroczystości, których celem było okazanie szacunku. Najważniejszym elementem święta było palenie przyniesionych przez wiernych darów i poświęcenie ich bogini Rei, która była matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie święto poświęcone matce bogów trwało aż trzy dni. Określano je mianem Hilariamów.
W zdecydowanej większości państw świata Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W tym dniu mamy świętują między innymi w Kanadzie, Niemczech, Grecji, Indiach, na Słowacji oraz Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Holandii, Finlandii, Chorwacji, Danii i Czechach. Ciekawostką jest, że w Indonezji Dzień Matki przypada na 22 grudnia. W niektórych krajach Dzień Matki jest połączony z Dniem Kobiet. Wówczas święto to przypada na 8 marca.
W większości państw świata Dzień Matki obchodzony jest bardzo podobnie. Dzieci – bez względu na wiek – przynoszą swoim mamom mniejsze lub większe podarki. We Włoszech pieką pyszne i aromatyczne ciasteczka mające kształt serc. W Stanach Zjednoczonych święto to jest świętem narodowym od 1914 roku.
Dzień Matki to bez wątpienia piękna tradycja, która zasługuje na kultywowanie. Warto zrobić wszystko, aby w tym dniu każda mama czuła się naprawdę wyjątkowo.
Zastanawiasz się, jakie kwiaty kupić swojej Mamie z okazji jej święta? A może po prostu masz już dość kupowania co roku róży lub tulipanów? I masz ochotę na coś innego. Albo też przeglądając jeden z portali psychologicznych dowiedziałeś się, że istnieje coś takiego jak „mowa kwiatów” i chciałbyś bardziej świadomie dokonać wyboru kwiatów, które jej wręczysz? Bez względu na Twoją motywację, poniższy tekst będzie dla Ciebie wsparciem.

Róża
Oczywiście najbardziej popularnymi do wręczania kwiatami są różę, i to te czerwone. Oznaczają one bezgraniczną miłość, wobec czego są najchętniej przyjmowane przez kobiety, bez względu na okazję.
Tulipan
Drugim w kolejności jest tulipan, również czerwony, czyli wyznający miłość. Przeciwieństwem jego jest żółta odmiana wyrażająca płytkie relacje oraz miłość beznadziejną. Z kolei biały, wręczany przy innych okazjach wyrazi nasze szczere intencje.
Fiołek
Nie warto natomiast, z tej okazji, inwestować we fiołki. Gdyż oprócz wyrażania miłości, symbolizują również smutek.
Irys
Bardzo wdzięcznym kwiatem do wręczanej kompozycji kwiatów jest irys. Irys, w każdym kolorze prócz niebieskiego to znak zaufania. Niebieska odmiana to symbol oziębłości.
Żonkil
Pomimo, iż żonkile są pięknymi, wiosennymi kwiatami, to odradzamy ich wręczanie akurat naszej rodzicielce. Są symbolem nieodwzajemnionej miłości, a zarazem zazdrości.
Goździk
Warto odkurzyć pamięć o przodownikach florystycznych minionej epoki – czerwonych goździkach. Mimo ­wszystko, te piękne kwiaty niosą ze sobą symbol odwagi, wdzięczności oraz szczerych, gorących podziękowań. Z kolei ich biała odmiana będzie mile przyjęta przez nasze drugie połówki, gdyż wyrażą nasze zadowolenie ze związku.
Niezapominajka
Niezapominajka – jak sama nazwa nam sugeruje – symbolizuje, naszą chęć bycia niezapomnianym przez osobę, którą obdarowujemy.
Chryzantema
Chryzantema, jako kwiat jest kojarzona głównie ze smutkiem oraz tymi, którzy już odeszli. Aczkolwiek w mowie kwiatów jest całkiem inaczej. Czerwona wyraża miłość, a różowa oddanie.

Mowa kwiatów jest bardziej bogata. Warto ją poznać, aby w świadomy i ciekawy sposób móc wyrazić swoje uczucia. Zarówno wręczając kwiaty z okazji Dnia Matki jaki i innych okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *