Zaproszenie na koncert w Božanovie (Czechy)

Victoria Ensemble zaprezentuje muzykę ze zbiorów czeskich barokowych klasztorów na festiwalu Za poklady Broumovska

Bożanow | W sobotę 24 lipca 2021 r. o godz. 18.00 Festiwal Skarbów Ziemi Broumowskiej przeniesie publiczność do kościoła św. Marii Magdaleny. Victoria Ensemble zaprezentuje festiwalowe prawykonanie kompozycji regenschori Antonína Celestýna Mentzla z Broumova oraz innych dzieł z kolekcji muzycznych czeskich barokowych klasztorów. Wstęp na koncert – opłata dobrowolna (wpływy trafiają na pomoc kościołom).

Zespół Wiktorii
Viktorie Dugranpere, dyrektor artystyczny, sopran
Michaela Králová, alt
Ondřej Holub, tenor
Martin Vacula, bas
Jan Hádek, Petra Ščevková, skrzypce
Jana Vavřínková, Matěj Klimeš, altówka
Helena Matyášová, wiolonczela
Štěpán Pokorný, pozytyw organowy

W programie koncertu Božanov znajdą się mniej znane utwory zespołu Victoria Ensemble z pierwszej połowy XVIII wieku, zachowane w zbiorach muzycznych klasztorów czeskiego baroku, w archiwach Broumov, Rajhrad, Strahov, akademiku pijarów w Slaných itp.

Dzięki kochającym muzykę opatom broumovski klasztor był w XVIII wieku jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych na ziemiach czeskich. Działał tu również Antonín Mentzel (1684–1740), miejscowy nauczyciel i regenschori, a jego kompozycje prezentują festiwal jako swoją premierę w tym programie. W trakcie przygotowywania pracy dyplomowej z muzykologii, kierownik artystyczny zespołu Viktoria Dugranpere odkryła w kompozytorze osobowość zapomnianego broumowskiego nauczyciela i choregenta Antonina Celestyna Mentzela. Według jej badań „Mentzel urodziła się prawdopodobnie w 1684 r. w Vižňovie koło Broumova. Ukończył gimnazjum przy klasztorze broumowskim, aw 1707 r. został mianowany wicedyrektorem szkoły parafialnej broumowskiej. Był mocno związany z chórem kościoła parafialnego św. Peter and Paul, za którego występ muzyczny odpowiadał Mentzel. W tym samym czasie był także organistą w kościele klasztornym św. Vojtěch, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Na podstawie zachowanej muzyki i źródeł z XVIII wieku możemy sądzić, że poziom działania muzycznego obu „scen” broumowskich był stosunkowo wysoki. Chóry kościelne wykonywały wymagające i rozbudowane kompozycje popularnych wówczas kompozytorów. Byli też lokalni kompozytorzy, którzy komponowali według potrzeb obu chórów.”

W zbiorach klasztornych przechowywanych w Czeskim Muzeum Muzyki zachowało się pięć jego kompozycji, które Wiktoria sparowała i przygotowała do eksploatacji. W programie znajdzie się jego Miserere (Psalm 51 – „Zmiłuj się nade mną, Boże”) oraz Litania do czeskich patronów”.

Program:
Muzyka czeskich barokowych klasztorów
Bohuslav Matěj Černohorský: Laudetur Jesus Christus
Antonín Reichenauer: Offertorim de Virgine „In Gloria Jerusalem”
Antonín Reichenauer: Offerorium de Virgine „Zelo, zelata sum”
Gunther Jacob: Dialogus valedictorius inter Iesum et Mariam
Wojciech Pelikán: Gloria, Credo / Missa Sancti Adalbertibert
Antonín Reichenauer: Offertorium de Virgine „Vulnerasti cor meum”
Antonín Reichenauer: Offerorium de Visitatione „Generations dicant te omnes”
Antonín Celestyn Mentzel: Miserere mei Deus
Antonín Celestyn Mentzel: Litanie de Sancti Patronis regni Bohemie

Prezentacja i ponowne odkrycie dzieł Broumovskiego Archiwum Muzycznego jest jednym z długofalowych celów festiwalu Za poklady Broumovska. W ostatnich latach na festiwalu odbyła się m.in. premiera szkolnej sztuki Augustina Šenkýřa Dies Numini et Principi w wykonaniu członków orkiestry i chóru Teatru Narodowego, w 2020 roku firma Za poklady Broumovska o.p.s. wydał faksymile egzemplarza I Koncertu fortepianowego C-dur Beethovena, odnaleziony w nieprzetworzonej części muzycznej archiwum Broumov, a następnie wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Hradec Králové z pianistą Matyášem Novákiem.

Wstęp na koncert jest dobrowolny, dochód przeznaczony na pomoc kościołom. Ze względu na obowiązujące przepisy rządowe pojemność kościołów dla odwiedzających jest ograniczona do 75%. Organizatorzy zwracają się również do zwiedzających o przestrzeganie obowiązującego regulaminu udziału w koncercie. Miejsca na koncert można rezerwować przez e-mail tereza.kramplova@zapoklady.cz.

Patrząc wstecz na koncert w Otovicach:
Około 155 słuchaczy wysłuchało koncertu w otowickim kościele św. Barbora, gdzie w sobotę 17 lipca wystąpili artyści rezydenci festiwalu Za poklady Broumovska – wiolonczelista Jiří Bárta i waltornista Zuzana Rzounková wraz z pianistką Terezią Fialovą i klarnecistą Milanem Polákiem. W barokowym tabernakulum odbyła się m.in. premiera utworu kompozytora rezydenta festiwalu Tomáša Ille Letnie nokturn, zamówionego przez festiwal. Wpływy z dobrowolnego wpisowego wyniosły tym razem 22 140 CZK. Koncert został nagrany i będzie dostępny na kanale youtube festiwalu w sierpniu.

Aktualne informacje o festiwalu i jego programie można znaleźć na stronie www.zapoklady.cz lub na profilu festiwalu na Facebooku. Kardynał Dominik Duka OP, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, objął patronatem osobistym 16. rocznicę festiwalu, a Kraj Hradec Králové objął patronat wieloletni.

Covid-19 / Obecna sytuacja i przepisy
Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających festiwal jest dla nas bardzo ważne. W związku z tym, odwiedzając koncerty, prosimy o przestrzeganie obecnych środków wyznaczonych przez rząd:

1. W celu ochrony dróg oddechowych konieczne jest posiadanie maseczki przez cały czas trwania koncertu
2. 21 dni po pierwszej dawce szczepienia nie trzeba wykonywać badań
3. Odporność jest ważna przez 180 dni
4. lub negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 7 dni, badanie nie jest wymagane dla dzieci poniżej 6 roku życia
5. oświadczenie przedstawiciela ustawowego o negatywnym teście wykonanym w szkole lub placówce szkolnej.

Ze względu na obowiązujące przepisy rządowe, pojemność kościołów dla odwiedzających jest ograniczona do 50%. Ze względu na połączenie środków epidemiologicznych i dobrowolności wstępu organizator przyjmuje od publiczności rezerwacje na poszczególne koncerty do wyczerpania miejsc. Osoby zainteresowane koncertami mogą zgłaszać się na adres tereza.kramplova@zapoklady.cz, jeśli są zainteresowane zabezpieczeniem miejsca.
_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *