Polsko-czeski blog o współpracy

Od kilku miesięcy trwa realizacja międzynarodowego projektu pod nazwą „Polsko-czeski blog o współpracy”. W projekcie biorą udział dzieci i młodzież z Broumova oraz młodzież z Nowej Rudy. Głównym celem projektu jest współpraca i wzajemne poznanie się oraz prezentowanie szerszej społeczności modelu współpracy na polsko-czeskim blogu. Cel ten zostanie osiągnięty przez wspólną realizację wielu inicjatyw, wymianę doświadczeń i wspólną naukę.
Młodzież wspólnie bierze udział w tematycznych warsztatach (warsztaty animacji językowych, warsztaty fotograficzne, filmowe, pisania bloga, tradycji i rzemiosła czeskiego). Organizowane są też wspólne wycieczki i prezentowanie sobie nawzajem atrakcji pogranicza.
Do tej pory młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Domu Dzieci i Młodzieży ULITA z Broumova wspólnie uczestniczyła w warsztatach integracyjnych w Srebrnej Górze. Wzięli udział w cyklu warsztatów filmowych, fotograficznych i blogerskich, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 7. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty tradycyjnych czeskich rzemiosł, na które zaproszono nas do Broumova. Zajęcia ceramiczne, pracy z drewnem, rzeźbienia w kamieniu i wyplatania z rattanu, bardzo podobały się polskiej młodzieży.
Projekt zakłada też wspólne wyjazdy. Wraz z czeskimi przyjaciółmi młodzież odwiedziła Wrocław, Liberec i Pragę. Wszystkie spotkania, wspólne przeżycia, przyczyniają się do niwelowania barier mentalnych, kulturowych i językowych między polską i czeską młodzieżą. Doświadczenia, zdjęcia i filmy ze wspólnych warsztatów i wyjazdów, młodzież prezentuje na swoim blogu. Zachęcamy do śledzenia bloga www.nowaruda-broumov.eu oraz strony FB Blog polsko-czeski.

Str. 13 w numerze 324 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 324
30 marca –
– 5 kwietnia 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *