Mieszkanka Jugowa straciła 10 tysięcy zł

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż próbują oszukać, głównie starsze osoby. Chcą wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Przestrzegamy mieszkańców Nowej Rudy i okolic przed oszustami.

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, policja po raz apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami wykorzystujących nasze zaufanie i „dobre serce”.

W środę 15 stycznia ok. godz. 11.30 do 81-letniej mieszkanki Jugowa zadzwoniła kobieta podająca się za synową. Rozmówczyni prosiła o 60 tysięcy złotych, które są potrzebne na załatwienie sprawy związanej z wypadkiem drogowym, który spowodował jej syn. W rozmowie podała też formę odbioru gotówki. Kobieta nie zorientowała się, że jest to oszustwo i dała się okraść. Straciła 10 tys. zł które przekazała wskazanej osobie.

Policjanci zajmujący się sprawą oszustwa proszą o kontakt osoby, które posiadają nagranie z wideorejestratora zainstalowanego w samochodzie, którym przemieszczały się ul. Główną w miejscowości Jugów 15 stycznia br. w godz. 11.00-13.00.

Wszystkie osoby, które posiadają informacje mogące pomoc w ustaleniu sprawców oszustwa, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Nowej Rudzie pod nr tel. 74 872 44 31 lub nr 112. Funkcjonariusze gwarantują anonimowość.

– Oszuści dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy policji, prokuratora informując np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za te „wymyślone historie” znaczne sumy pieniędzy – mówi aspirat Paulina Koptyra z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie. – Apelujemy, zwłaszcza do osób starszych – nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie proszą, ani nie żądają pieniędzy – dodaje policjantka

O telefonach i rozmowach, które budzą niepokój czy podejrzenia należy natychmiast powiadomić policjantów pod numerem tel. 112. W takich przypadkach policjanci reagują na każdy sygnał. Warto też zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *