Jakie inicjały na drzwiach


6 stycznia w Polsce we wszystkich kościołach katolickich święci się kadzidło i kredę. Tą ostatnią oznaczamy drzwi naszych domów…, pisząc na nich litery K+M+B. Czy słusznie?
W święto Trzech Króli święci się kadzidło i kredę, którą oznaczamy drzwi naszych domów czy mieszkań. Wielu katolików kreśli wówczas kredą na drzwiach swoich domów K+M+B, rzekome inicjały Trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Okazuje się, że to błąd.
Święto Trzech Króli, czyli Objawie Pańskie, jest najstarszym świętem ustanowionym przez Kościół w IV wieku. Odnosi się do historii opisanej w Ewangelii św. Mateusza o wizycie Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi w Betlejem. Święto wzbogaciła tradycja, do której od XVIII w. dołączył zwyczaj święcenia kredy i oznaczania nią domów. I tu pojawiło się zamieszanie. Bowiem wypisując na drzwiach K+M+B, sądzimy, że to inicjały Trzech Króli. Ale księga liturgiczna – „Obrzędy błogosławieństw” wymienia nieco inną „regulaminową” inskrypcję, o zupełnie innym znaczeniu. Zgodnie z pierwotną tradycją powinniśmy oznaczyć drzwi literami: C+M+B, co jest skrótem łacińskiej sentencji: „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. A krzyżyki między literami to nie plusiki, tylko znak błogosławieństwa. To Jezus ma błogosławić naszym czterem kątom, a nie królowie, którzy są tylko symbolem objawienia się Syna Bożego człowiekowi.Numer 262
6-12. stycznia 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *