Wielki powrót

W sobotę 29 lipca o godz. 10.30 na wieży kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie zainstalowano nowego koguta.
Upłynęło ponad cztery miesiące od dnia, gdy alpinista Tadeusz Piotrowicz wszedł na wieżę kościoła, by zobaczyć, co stało się z kogutem, spełniający m.in. rolę wiatrowskazu. Okazało się, że zimowe wichury przełamały jego korpus i jedynym sposobem było wykonanie wiernej kopii.
– Sprawa nie była prosta. Już sam demontaż koguta wymagał przygotowania rusztowania, okalającego szczyt wieży. Później odwzorowania nowego koguta od oryginału i pewnej logistyki przy zainstalowaniu go na iglicy – mówi Tadeusz Piotrowicz z firmy Alpin Bud. – Przy okazji przeprowadziliśmy również renowację krzyża, kuli i kamiennej podstawy zwieńczenia wieży – dodaje.
Nowy kogut wykonany jest z blachy miedzianej, zabezpieczonej lakierem. Wymiary: szerokość 110 cm, wysokość 70 cm. Podczas prac noworudzkiemu alpiniście pomagało czterech pracowników: Radosław Płóciennik, Artur Zagórski, Krzysztof Welik i Paweł Nikodem.

Więcej informacji na str. 3 w numerze 291 tygodnika „Noworudzianin” Numer 291
4-10 sierpnia 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *