Zamykaj za sobą drzwi

Policja apeluje do mieszkańców o ostrożność.
„Okazja czyni złodzieja” – to jedno z przysłów będące mądrością narodu. Szkoda, że równie często przypominamy sobie o innym: „Mądry Polak po szkodzie” – tak swój apel do mieszkańców rozpoczynają policjanci.
Przy kradzieżach mieszkaniowych złodzieje działają z reguły w podobny sposób. Wybierają lokale, w których drzwi nie są zamknięte
na klucz. Jeśli domownicy nie usłyszeli intruza, wtedy ten wchodzi do środka. Zabiera leżące na wierzchu torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele i szybko wychodzi. Czasami zdarza się, iż złodziej jest na tyle bezczelny,
że plądruje kieszenie wiszących w przedpokoju ubrań. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący, nie
słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach.
Złodzieje działają również w środku dnia. Przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów, sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już wiedzą, że dana osoba po wyjściu nie zamyka drzwi na klucz, wchodzą do środka. Niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych. Wykorzystują również czas, gdy właściciel domu wyjdzie do przydomowego ogródka, zajmie się porządkowaniem swojej posesji. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że pozostawienie otwartych drzwi domu, nawet na krótko, może spowodować straty.
Jak uniknąć sytuacji stania się ofiarą złodzieja? Oto kilka porad:
1. Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku – zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to ktoś z domowników.
2. Reaguj na odgłos naciskanej klamki – sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję.
3. Dzwoń na Policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.
4. Uczulaj na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci.
5. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
6. Zawsze zamykaj drzwi wejściowe do budynku (od domofonu) oraz do piwnicy!
7. Nie otwieraj domofonem drzwi bez sprawdzenia kogo wpuszczasz do budynku!
Kilka dni temu na terenie Nowej Rudy, ustalony już przez noworudzkich policjantów złodziej, korzystając z okazji, że domownicy przebywający w mieszkaniu poczuli się na tyle bezpiecznie, iż nie zamknęli drzwi wejściowych na klucz, dokonał kradzieży różnych przedmiotów oraz pieniędzy z odzieży pozostawionej w przedpokoju. Na chwilę obecną nie jest znana liczba innych osób pokrzywdzonych w ten sposób. Zwracamy się do Państwa z prośbą: każdą osobę, która w ostatnim czasie została okradziona w opisany wyżej sposób, prosimy o zgłoszenie tego faktu w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie.



Numer 301
6-12 października 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *