Speed-ball – nowa sekcja w Noworudzkim UTW

Speed-ball, to nowa dyscyplina sportowa, w zasadzie niewymagająca specjalnego wysiłku, ale na pewno trochę refleksu i wprawy. Przybyła do nas nie tak dawno z Egiptu

Gra polega na odbijaniu rakietkami specjalnej, gumowej piłeczki, uwiązanej na półtorametrowej żyłce przymocowanej do stojaka. Odbijana piłeczka wiruje wokół stojaka, zmieniając kierunek swojego biegu po każdym uderzeniu. Rozgrywki mogą odbywać się różnych systemach: w pojedynkę, singlowym – czyli w parach (!), deblowym – rywalizują wtedy ze sobą dwie dwuosobowe drużyny oraz w systemie sztafetowym. A tak naprawdę, można – przynajmniej do celów treningowych – robić różne kombinacje tych systemów. Seniorzy-studenci lubią nowości i lubią ruch.

W ramach projektu Sportownia Seniorów w Nowej Rudzie, 1 lipca odbyła się Akademia Speed-balla, w czasie której Zbigniew Bizoń, Mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Świata, odkrył przed słuchaczami Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku tajniki nowej dyscypliny sportowej. To pierwsze, treningowe spotkanie, odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 7 w Słupcu, dzięki uprzejmości dyrektora Jarosława Przybyła. Korzystając z dofinansowania w ramach programu ASOS 2014-2020, już osiem organizacji senioralnych zostało przeszkolonych z zasad gry i wyposażonych w profesjonalny sprzęt, a nasz Noworudzki UTW znalazł się w tym właśnie gronie.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Sportownia, w partnerstwie z ośmioma organizacjami zrzeszającymi seniorów, a celem jest dotarcie za pośrednictwem tychże organizacji do mniej aktywnych seniorów i pokazanie im prozdrowotnych zalet tej gry.

Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla zdrowia seniorów: nie obciąża stawów, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz wzmacnia ogólną wytrzymałość. Mogą go uprawiać osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, a nawet osoby z grupą inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji. Speed-ball jest jedną z form proponowanych seniorom do „wyjścia z domu” i zadbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie, a na dodatek speed-ballem można się pobawić z wnukami – bo to sport dla wszystkich, od seniora do juniora.
Anna Szczepan
Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Str. 7 w numerze 337 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 337
6-12 lipca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *