Daniel Poniatowski Mistrzem Polski

Wychowanek noworudzkiego klubu kolarskiego UKS Centrum, gdzie swoje pierwsze kilometry kolarskiej przygody rozpoczął już jako 8-latek pod doświadczonym okiem Tadeusza Daszkiewicza, obecnie – już jako junior, zawodnik klubu Moto Jelcz-Laskowice – w finałowym kryterium w Jelczu-Laskowicach utrzymał, a nawet zwiększył swoją przewagę w punktacji generalnej i został Mistrzem Polski w kryteriach 2019 rok.

To wielki sukces naszego noworudzkiego kolarza. Sukces nieprzypadkowy, bo cały sezon Daniela był bardzo udany. Nie umknęło to uwadze kadrze trenerskiej reprezentacji i został powołany do reprezentacji Polski. Razem z drużyną reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Holandii.

Nasz kolarz charakteryzuje się doskonałym sprintem, jest przez wielu trenerów postrzegany jako najlepszy sprinter w swojej kategorii w Polsce. Jego finisze, nawet z dalszej pozycji, często kończyły się miejscem na podium, czy – jak na Pucharze Polski w Gostyniu – zwycię­stwem. Swoje umiejętności sprinterskie pokazał również na wyścigach międzynarodowych, jak np. na mocno obsadzonym ekipami z całej Europy wyścig UCI w Grudziądzu, gdzie Daniel na wszystkich etapach meldował się w czołówce, na IV etapie wjechał jako drugi.

Podobnie był bardzo aktywny na międzynarodowym wyścigu Niemen z Polski na Białoruś, gdzie – mimo mocnej obsady drużyn z Europy – meldował się w ścisłej czołówce, zajmując wysokie lokaty: na I etapie 3 miejsce, na II etapie 2 miejsce. Dzięki dobrej współpracy całej drużyny, a była to reprezentacja dolnośląska SMS Świdnica, zdobyli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Daniel był jednym z faworytów do tytułu Mistrza Polski ze startu wspólnego w Ostrudzie. Jednak, jak to często bywa, zawodnicy z wysoką formą są podatni na wszelkiego rodzaju infekcje. Wyłączenie na 2 tygodnie z cyklu treningowego przed mistrzostwami, dało się we znaki. Mimo świetnej współpracy drużyny, Daniel osłabł na 10 km przed metą, zajmując dalsze miejsca.

Pocieszeniem jednak był fakt, że po złoty medal sięgnął kolega drużynowy – Jakub Byczkowski.
Mistrzostwa Polski w kryteriach mają inną formułę: mistrzem zostaje zawodnik, który zdobył największą ilość punktów na wszystkich wyścigach. Jest to bardzo wymierne i świadczy o dyspozycji zawodnika w przeciągu całego sezonu kolarskiego. Specyfika kryteriów, gdzie w przeciągu jednego wyścigu, na stosunkowo krótkich okrążeniach, wielokrotnie przekracza się linię mety zdobywając punkty za miejsca czołowe, jest doskonałą okazją dla Daniela do zaprezentowania swoich atutów.

Tytuł Mistrza Polski dla naszego noworudzkiego kolarza – Daniela Poniatowskiego jest tytułem bardzo zasłużonym. Jest nagrodą za jego potężną pracę, jaką wykonał w okresie przygotowawczym jak i w trakcie sezonu. Ten tytuł jest również nagrodą dla kadry trenerskiej z trenerem klubowym Zygmuntem Walczakiem, z trenerami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy na czele z trenerem Piotrem Sułkiem i z trenerem kadry narodowej Zbigniewem Cebulą. Cieszmy się ich sukcesem. Gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów.

Str. 25 w numerze 399 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 399
11-17 października 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *