#uwolnijzlomka – społeczna akcja przekazywania komputerów

#uwolnijzlomka – chcemy zapewnić swobodny dostęp do edukacji online najbardziej potrzebującym uczniom i uczennicom.

Skoro to czytasz, to pewnie jesteś świadom, że kwarantanna 2020 wymaga zapewnienia dostępu do sprzętu elektronicznego takiego jak laptopy, smartfony, tablety czy dostęp do internetu bez potrzeby wychodzenia z domu.

W 4. dniu kwarantanny narodowej wrzuciłem post TUTAJ tym samym rozpoczynając akcję #uwolnijzłomka i dostałem ponad 50 zapytań o komputery oraz ponad 70 udostępnień. Każdy komputer jest w cenie. Trzeba działać, bo trudno sobie wyobrazić ile dzieci i nauczycieli nie ma komputerów. Jeśli możesz, włącz się do akcji #uwolnijzłomka.

#Uwolnijzłomka tworzy grupa aktywistów i aktywistek składających się z: programistów/tek, informatyków/yczek, pracowników i pracownic fundacji, organizacji pozarządowych oraz szkół. Razem łączymy siły, wiedzę, doświadczenie oraz kontakty, aby wypełnić lukę Ministerstwa Edukacji w okresie kwarantanny. Niestety MEN przerzucając szkoły do internetu, nie znalazło jeszcze sposobu ani finansowania, w jaki sposób zapewnić najbiedniejszym uczniom swobodny dostęp do laptopów, smartfonów, tabletów oraz internetu. W okresie kwarantanny dostęp do tych sprzętów elektronicznych jest niezbędny. Z Wami może pomóc choć kilkorgu najbardziej potrzebującym.

Chcesz dołączyć do naszej grupy aktywistów i aktywistek? Dołącz do grupy na FB i dowiedz się jak możesz pomóc. Kogo szukamy? Dołącz i działaj z nami: www.facebook.com/groups/uwolnijzlomka/

Potrzebujemy ludzi z komputerami,
Potrzebujemy ludzi z wiedzą IT,
Potrzebujemy ludzi z wiedzą prawną i księgową,
Potrzebujemy ludzi z wiedzą organizacji pozarządowych i pomocowych,
Potrzebujemy ludzi zaradnych i chcących pomóc,
Potrzebujemy ludzi z dużym gronem znajomych na FB / instagram / LinkedIN

Jest grupa: www.facebook.com/groups/uwolnijzlomka/
Dołącz lub poleć nasz projekt w innych miejscach gdzie może być zainteresowanie.

Komu pomagamy?
Wspólnie zapewnijmy swobodny dostęp do edukacji tym dzieciom, które najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Przerzucenie się ze szkoły na system edukacji domowej wymaga wiele indywidualnego wsparcia uczniów oraz nauczycieli. Okazuje się, że nie wszyscy mają stały dostęp do smartfonów, laptopów czy internetu a Ministerstwo Edukacji nie stworzyło jeszcze pakietu pomocowego dla najbiedniejszych uczniów.

Kto potrzebuje najbardziej naszego wsparcia?
Rodziny wielodzietne, gdzie 3-4 dzieci walczy o laptopa lub tablet, by odrabiać lekcje;
Samotni rodzice, którzy sami muszą pracować zdalnie a dzielą swój komputer z dziećmi;
Nauczyciele, przygotowują i realizują lekcje online dla Twojego dziecka, muszą mieć stały dostęp do komputera. Często, gdy oni prowadzą lekcje, ich dzieci też potrzebują komputera;
Organizacje pożytku publicznego, które są w stałym kontakcie z najbardziej potrzebującymi dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzinami. To oni najlepiej wiedzą kto potrzebuje natychmiastowego wsparcia;
wszyscy, którzy nie mogą kupić komputera, bo go nie ma już w sklepie, bo firmy kupiły dla siebie, bo po prostu nie mają funduszy.

Potrzebny sprzęt, czyli #uwolnijzlomka
Jest problem, brakuje komputerów, więc trzeba pomóc sobie nawzajem.

Jaki sprzęt jest teraz najbardziej potrzebny uczniom i nauczycielom?
Sprawny laptop (sprawny zasilacz bateria, pamięć min 3GB, łączenie z WiFi mikrofon i głośniczki. Mile widziane, działająca kamerka oraz sprawna bateria. Pracujemy szczegółami i sposobem wymiany dysków na SSD, które dodają skrzydeł złomkom.
Sprawny tablet (jak wyżej)
Smartfon (jak wyżej)

Potrzeba też wsparcia z pomocą:
Sam robię za IT support dla mojej 4 dzieci. Codziennie 4-5 ticketów jak w dziale IT firmy. Instalacje, problemy z WiFi, drukarka nie drukuje, nowe programy. Nagle małe dzieci muszą robić to, czego wielu z nas nie potrafi w biurze na co dzień. Więc dołącz warto się zorganizować. A tu trzeba jeszcze pracować zdalnie dla pracodawcy lub ratować własny biznes.
#komputerdlanauczyciela

Równolegle trzeba się zastanowić czy są gdzieś komputery dla nauczycieli. Pracodawcy wysyłają swoim pracownikom do domu komputery firmowe, by dalej z domu rysowali, projektowali, programowali etc…. Nie każda szkoła to zrobiła ze swoimi nauczycielami. Wiem od nauczycieli, jak to wygląda – oni też mają swoje dzieci, które same muszą się uczyć. W efekcie nie ma komputerów i nie ma czasu, by rozwiązać ten problem. Nie wiem, jaki jest rozmiar potrzeb, ale znam nauczycieli w takiej sytuacji.
#epomoc2020

A co jak już jest komputer, ale nie wiesz jak edytować przesłany plik Excel, pobrać i udostępnić pliki na Dropbox, którego dzieci nigdy nie widziały na oczy i nie masz Excela w domu… Postaw się w tej konkretnej sytuacji, którą miałem wczoraj z moim 11-letnim synem. Jest na pewno wiele osób, które nie ogarniają tego, co nagle muszą zrobić.

Nudzisz się w domu bawiąc się na FB, wszystkie ulubione seriale przejrzałeś od sezonu 1 do 1000, i na co dzień pracujesz z komputerem? Pomóż tym którzy są zagubieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *