Obostrzenia łagodniejsze

Podczas czwartkowej konferencji 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia ogłosili nowe zasady wychodzenia z epidemii.

– Poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie – mówił premier. – Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu – dodał.

Fundamentalnymi zasadami nowej normalności są:
– izolacja: zachowanie właściwego dystansu, zasłanianie nosa i ust (m.in. maseczki)
– identyfikacja – planowane jest aby coraz lepiej zgłębiać sztukę badania kto z kim miał kontakt i mógł ewentualnie zarazić innych
– informatyzacja – jak najwięcej zdalnej pracy, wprowadzanie jak najwięcej cyfrowych procesów
Premier Morawiecki zapowiedział 4 etapy wychodzenia z epidemii, czyli stopniowe zdejmowanie obostrzeń.

I ETAP – od poniedziałku 20 kwietnia
– otwarcie lasów i parków – dla zwiększonego komfortu zdrowia psychicznego
– złagodzone przepisy w handlu: w sklepach do 100 metrów – 4 klientów na jedną kasę; powej 100 m – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni; pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia (mierzenie temp.), w sklepach nadal obowiązkowo środki dezynfekcyjne, zasłanianie twarzy, rękawiczki i odpowiednia odległość (2m) między osobami
– również w kościołach 1 osoba na 15m
– rolnicy bez obowiązku noszenia maseczek

– To nie jest zachęta do nieograniczonego korzystania z tych przestrzeni – podkreślił minister Łukasz Szumowski. – Nadal powinniśmy się izolować w naszych domach – dodał.

Kolejne etapy zmniejszania obostrzeń mogą być wprowadzane co tydzień lub dwa.
– Kolejne etapy zdejmowania obostrzeń zależą od liczby chorych, od liczby wolnych łóżek w szpitalu i respiratorów czyli od stopnia w jakim panujemy nad epidemią – wyjaśnił Szumowski.

W etapie drugim: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcie bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

W etapie trzecim: otwarcie stacjonarnej gastronomii (z ograniczeniami), otwarcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych, wydarzenia sportowe do 50 osób w otwartej przestrzeni (bez udziału publiczności), organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klasach szkolnych 1-3 (ustalona maks. liczba dzieci w klasie).

W etapie czwartym: otwarcie siłowni, solariów, salonów masażu. Otwarcie teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym.

– Nie możemy cały czas żyć w izolacji. Musimy wprowadzać zasady bezpiecznego funkcjonowania w epidemii – mówił minister zdrowia. – Musimy zasłaniać twarz, stosować higienę osobistą, trzymać dystans, przestrzegać kwarantanny, dbać o starszych i słabszych oraz pracować zdalnie. To są zasady czasu epidemii – tłumaczył.

Na pytanie o to kiedy zniesiony zostanie nakaz zakrywania twarzy odpowiedział: – Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki.

W jednym z wywiadów minister powiedział, że to może potrwać 1,5 roku do 2 lat.

Musimy uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście większość Polaków dostosowuje się solidarnie do tej światowej wojny z niewidzialnym wrogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *