Seniorzy oszukiwani na koronawirusa

W ciągu kilku ubiegłych tygodni na naszym terenie doszło do kilkunastu prób oszustw starszych ludzi. Policjanci z Komisariatu Policji Nowa Ruda po raz kolejny ostrzegają starszych mieszkańców z terenu noworudzko-radkowskiego przed oszustami

Obecnie panująca sytuacja w kraju nie odstrasza oszustów, nadal dzwonią, podając się za policjanta i informując, że w związku z panującym kornawirusem pieniądze, które osoba ma w banku są zagrożone i aby policja mogła je chronić potrzebny jest login i hasło. Policjanci apelują o rozwagę o czujność i zdrowy rozsądek. Nie dajmy się oszukać!

Zgłoszenia na numer alarmowy 112
• Zgłaszająca dostała telefon. Przedstawili się jako policja powiedzieli, że jej syn jest chory i nie może rozmawiać powiedzieli żeby przygotowała pieniądze na zastrzyki 60000 zł.
• Zgłaszająca dostała telefon rozmówca powiedział że dzwoni ze szpitala poinformował, że jej syn jest chory. Potrzebne pieniądze na leki.
• Zgłaszającej męża zastraszano przez telefon, że przyjadą do nich bandyci i będą mordować / następnie zadzwonił „policjant”, że wysyła do nich do ochrony 1 patrol / i jedni i drudzy mają być na 14:00.
• Zgłaszająca dostała telefon, że wnuczek popełnił przestępstwo. Potrzebne pieniądze na jego wypuszczenie z aresztu w kwocie 20000 zł.

Z policyjnych czynności dochodzeniowo-śledczych
Policjanci z Komisariatu Policji Nowa Ruda prowadzą czynności w sprawie złożonego zawiadomienia o dokonaniu oszustwa „metodą na policjanta” jakie miało miejsce 30 kwietnia 2020 roku w Nowej Rudzie w ten sposób, że nieustalony sprawca, podający się za funkcjonariusza policji zadzwonił na numer telefonu stacjonarny mieszkanki Nowej Rudy i podał do słuchawki jej rzekomego krewnego z Konina o imieniu Stanisław, który poprosił o przekazanie pieniędzy w kwocie 6000 zł. na zakup szczepionki na koronawirusa. Pokrzywdzona zgodziła się przekazać pieniądze w kwocie 1000 zł, które posiadała w mieszkaniu i wręczyła je mę­żczyźnie w wieku około 30 lat, który zgłosił się po ich odbiór.

Kolejne zdarzenie. Nieustalony sprawca przedstawiając się jako funkcjonariusz policji przy pomocy połączenia telefonicznego usiłował wyłudzić pieniądze od mieszkanki Nowej Rudy, podając nieprawdziwe informacje o rzekomym leczeniu jej wnuczki i związanymi z tym kosztami. Do określenia kwoty pieniędzy a także formy przekazania nie doszło, bowiem sprawca został spłoszony przez opiekunkę środowiskową pokrzywdzonej która wyrażając głośno podejrzenie oszustwa doprowadziła do rozłączenia się mężczyzny.

Noworudzcy policjanci prowadzą czynności w sprawie usiłowania doprowadzenia 5 maja 2020 roku w Nowej Rudzie, do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi kilku mieszkańców gminy Nowej Rudy, gdzie dotychczas nieustalony sprawca pod pozorem konieczności uzyskania środków pieniężnych na prowadzenie leczenia chorego członka rodziny pokrzywdzonych, wprowadził w błąd wymienionych, jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na fakt, iż pokrzywdzeni zorientowali się, że mają do czynienia z oszustwem.

Policjanci z KP Nowa Ruda prowadzą czynności w sprawie usiłowania doprowadzenia, 22 kwietnia w Nowej Rudzie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzoną przez sprawcę, który podając się za funkcjonariusza policji, pod pozorem działania w imieniu wnuczki pokrzywdzonej, usiłował wyłudzić środki finansowe na pokrycie kosztów leczenia, w związku z zachorowaniem na koronawirusa.

Policjanci z Nowej Rudy prowadzą czynności w sprawie usiłowania doprowadzenia, 17 lutego 2020 r. w Ścinawce Średniej, do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi pokrzywdzoną, gdzie sprawca podając się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pod pozorem wypłaty należnych świadczeń, wprowadził w błąd wymienioną, jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na fakt, iż pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem.

Szanowni Państwo!
Po raz kolejny apelujemy o zachowanie, jak największej ostrożności przy kontaktach z osobami obcymi, szczególnie nawiązującymi kontakt telefoniczny podając się w rozmowie za krewnego, wnuczkę/wnuka, kolegę wnuka lub za policjanta, który przeprowadza jakąś tajną akcję lub innego rodzaju działania i potrzebuje wsparcia mieszkańców. To może być próba oszustwa!

Trudne społecznie warunki to dobry czas dla przestępców, którzy wykorzystują atmosferę panującą wokół zagrożenia epidemicznego w naszym kraju i podejmują nowe próby oszustw metodą na „na wnuczka”, „na policjanta, komendanta policji”, itp.

Apelujemy zatem o utrzymywanie stałych więzi rodzinnych z seniorami w naszej rodzinie, osobami schorowanymi i samotnymi pozostającymi w naszym otoczeniu, bowiem pozostawianie ich samych sobie jest narażeniem ich zdrowia i bezpieczeństwa. Z doświadczenia policji wynika, że stały kontakt, chociażby telefoniczny, jest gwarantem stabilności i poczucia spokoju.

Apelujemy również, że przestępcy wykorzystują metody związane z epidemią takie jak: „test na koronowirusa”, „herbatki uodporniające”, „szczepionki ochronne”, zakup środków do dezynfekcji lub świadczenie wszelkich innych usług pseudomedycznych. Nie dajmy się oszukać!

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie!
• Nigdy nie otwieraj drzwi, jeśli nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie! Spójrz przez wizjer lub zamontuj blokadę – łańcuch.
• Gdy ktoś obcy prosi o otwarcie drzwi – zapytaj o cel wizyty, poproś o odpowiedni dokument;
• Jeśli coś wzbudzi jakąkolwiek wątpliwość – nie otwieraj drzwi! Powiedz osobie podającej się za przedstawiciela firmy/instytucji o przybycie w innym terminie. Potem sprawdź czy w danym miejscu rzeczywiście wiedzą o o wizycie w Twoim mieszkaniu;
• Zazwyczaj wszystkie wizyty związane ze sprawdzaniem instalacji i sprawami mieszkaniowymi są zapowiadane na tablicy ogłoszeń lub pisemnie – indywidualnie do mieszkańca, w którego mieszkaniu ma być dokonane sprawdzenia lub inna praca instalacyjna;
• Staraj się nie przechowywać dużych sum pieniędzy w domu. Ukrywanie gotówki między ubraniami czy książkami, nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepsze jest konto w banku!
• Jeśli ktoś w sposób natarczywy prosi o wpuszczenie do mieszkania – dzwoń na policję! Telefon alarmowy 112, do sąsiada lub kogoś bliskiego;
• To ważne! Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest znajomym dziecka czy wnuka;
• Trzymaj obok telefonu listę numerów do swoich bliskich, takby można było porównać z numerem, z którego dzwoni ktoś podający się za wnuka czy siostrzeńca;

JEŚLI WYDAJE CI SIĘ, ŻE KTOŚ PRÓBUJE CIĘ OSZUKAĆ, NIE WAHAJ SIĘ I POWIADOM POLICJĘ!
MOŻESZ ZADZWONIĆ na 112 LUB POPRZEZ APLIKACJĘ „MOJA KOMENDA”

Aby pozbyć się natrętnej osoby, która może być oszustem, wykorzystaj poniższe stwierdzenia:
• Zanim podpiszę umowę, konsultuję się z rodziną.
• Nie potrzebuję żadnych dodatkowych usług.
• Nie załatwiam spraw związanych z pieniędzmi przez telefon.
• Proszę mnie nie nachodzić.
• Proszę mnie nie niepokoić.
• Proszę mi nie przeszkadzać.
• Nie mam czasu rozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *