Zaproszenie na koncert w Teplicach nad Metují (Czechy)

Zaproszenie na kolejny koncert festiwalowy:
3. lipca 2021, godz. 18:00 / Teplice nad Metují – Kamenec, Pustelnia Iwanicka

Czeskie trio radiowe

W sobotę 3 lipca o godzinie 18:00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Za poklady Broumovska.
Tym razem w kościele Matki Bożej Wspomożycielki w Teplicach nad Metují – Kamenci, z koncertem przybędzie Trio Radia Czeskiego i Svatopluk Schuller.
Obój Lukáš Pavlíček, klarnecista Lukáš Dittrich i fagocista Libor Soukal zaprezentują następujący program:

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento na obój, klarnet i fagot nr 2 KV 229
Iša Krejčí: Trio – Fun
Tomáš Ille* kompozytor-rezydent festiwalu: Przysłowia Salomona, melodramat na obój, klarnet, fagot i recytatora (2019)
Ervín Schulhoff: Zabawa na obój, klarnet i fagot

Niekonwencjonalna i nowoczesna koncepcja muzyki współczesnej zwróciła uwagę organizatorów festiwalu Za poklady Broumovska na wyjątkowe, debiutanckie nagranie Tria Radia Czeskiego. Oprócz tradycyjnych kompozytorów „muzyki współczesnej” po raz pierwszy w programie zaprezentowana zostanie twórczość rezydującego na festiwalu kompozytora Tomáša Ille. Akustykę kościoła w teplickim kościele odegra mniej popularna forma melodramatu Przysłów Salomona napisanego bezpośrednio dla Trio Czeskiego Radia. Dostojną atmosferę utworu, która będzie przeciwieństwem żartobliwych urozmaiceń, podkreśli głos doświadczonego aktora i perkusisty Svatopluka Schullera. W ten sposób festiwal kontynuuje prezentację bardziej współczesnych autorów i daje możliwość przyjrzenia się współczesnej twórczości.

Trio Czeskiego Radia  zostało założone wyłącznie przez członków Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia. Dla radia ten zespół kameralny regularnie nagrywa i nadaje na żywo. Trio występuje w kraju i za granicą (Japonia, Niemcy, Austria itd.) i składa się z oboisty Lukáša Pavlíčka, klarnecisty Lukáša Dittricha i fagocisty Libor Soukal. Patronem zespołu jest Czeskie Radio, które wspiera wyłącznie swój ekskluzywny zespół kameralny dzięki niekonwencjonalnej i nowoczesnej koncepcji kompozycji, dzięki której jego członkowie popularyzują muzykę czeską w kraju i za granicą.

Svatopluk Schuller jest absolwentem praskiej DAMU na kierunku aktorstwo dramatyczne. Oprócz stałego zaangażowania w teatry Mostu i praskiego ABC, występował także w Teatrze Narodowym, Teatrze Muzycznym Karlín i Teatrze Montmartre. Jest założycielem Teatru Litera w Pradze. Obecnie zajmuje się głównie mową głosową oraz pracą z mikrofonem. Regularnie występuje również w Czeskim Radiu. Od 2015 roku współpracuje z Filharmonią Pilzneńską i zajmuje się połączeniem słowa i muzyki. Przygotowuje programy dla dzieci i akompaniuje koncertom.

*Tomáš Ille – kompozytor rezydent festiwalu Za poklady Broumovska 2021

Kompozytor i aranżer  Tomáš Ille  studiował w Konserwatorium w Kromierzyżu oraz Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych w Pradze. Jego kompozycje i aranżacje są częścią repertuaru wielu czeskich i zagranicznych orkiestr i wykonawców (Czeska Filharmonia, Berlińska Filharmonia, Nowojorska Filharmonia, Pittsburgh Symphony Orchestra, SOČR, Filharmonia Pilzna). Jego utwory są publikowane przez wielu wydawców (Bärenreiter, Schott Music, Univesal Edition). Nagranie suity symfonicznej z opery Jenufa Janacek Opera z pierwowzoru stworzonego wspólnie z dyrygentem Manfredem Honeckiem, dzięki któremu Pittsburgh Symphony Orchestra została nominowana do nagrody Grammy w 2015 roku. Przez lata na festiwalu usłyszymy muzykę kameralną Broumovska Illeho Proverbs of Solomon w  wykonaniu radio Czech Trio, lub Narodziny nowego tanga  w ramach finałowego koncertu festiwalu. Bezpośrednio na zamówienie festiwalu Tomáš Ille pisze dla rezydentów festiwalu – wiolonczelisty Jiříego Bárty i waltornistki Zuzanny Rzounkowej i ich kolegów cykl Letni nokturn oraz dla uczestników Letnich Kursów Waltorni Halali   dla grupy waltorni. „Cykl „Summer Nokturn” to niekonwencjonalny kwartet fortepianowy na klarnet, waltornię, wiolonczelę i fortepian, inspirowany latem, jego nastrojami, zmianami i poetyką. Utwór będzie miał premierę i jest dedykowany bezpośrednio festiwalowi. Dla tego niezwykłego ugrupowania powstała również aranżacja – Oblivion autorstwa Astora Piazzolli. Dzięki temu program zespołu zyska na różnorodności i atrakcyjności dla słuchaczy” mówi o nowościach na festiwalu tegoroczny kompozytor-rezydent Tomáš Ille.

Wstęp jest bezpłatny, dobrowolne datki trafiają na pomoc kościołom.

Aktualne informacje o festiwalu i jego programie można znaleźć na stronie www.zapoklady.cz lub na profilu festiwalu na Facebooku. Kardynał Dominik Duka OP, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, objął patronatem osobistym 16. rocznicę festiwalu, a Kraj Hradec Králové objął patronat wieloletni.

JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i naszych profilach społecznościowych, możesz teraz nas wesprzeć. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić sprzęt aby jakość nagrań była lepsza. Dziękujemy!

Covid-19 / Obecna sytuacja i przepisy
Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających festiwal jest dla nas bardzo ważne. W związku z tym, odwiedzając koncerty, prosimy o przestrzeganie obecnych środków wyznaczonych przez rząd:

1. W celu ochrony dróg oddechowych konieczne jest posiadanie maseczki przez cały czas trwania koncertu
2. 21 dni po pierwszej dawce szczepienia nie trzeba wykonywać badań
3. Odporność jest ważna przez 180 dni
4. lub negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 7 dni, badanie nie jest wymagane dla dzieci poniżej 6 roku życia
5. oświadczenie przedstawiciela ustawowego o negatywnym teście wykonanym w szkole lub placówce szkolnej.

Ze względu na obowiązujące przepisy rządowe, pojemność kościołów dla odwiedzających jest ograniczona do 50%. Ze względu na połączenie środków epidemiologicznych i dobrowolności wstępu organizator przyjmuje od publiczności rezerwacje na poszczególne koncerty do wyczerpania miejsc. Osoby zainteresowane koncertami mogą zgłaszać się na adres tereza.kramplova@zapoklady.cz, jeśli są zainteresowane zabezpieczeniem miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.