Selen – czy warto uwzględniać go w codziennej diecie?

Selen wygląda na dość tajemniczy pierwiastek – rzadko się o nim mówi, jednak ta substancja odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Mikroelement występuje w wielu produktach spożywczych, ale złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do groźnego niedoboru. Zobacz, dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom selenu

Selen – co wiemy o tym naturalnym pierwiastku?
Selen stanowi mikroelement, który występuje w organizmie w niewielkich ilościach, jednak dzięki swoim właściwościom jest uważany za jeden z kluczowych dla zdrowia pierwiastków. Odkryto go w 1817 roku, jednak szczegółowe badania nad selenem miały miejsce stosunkowo niedawno. Dobroczynny mikroelement wchodzi w skład układów enzymatycznych, które wykazują działanie antyoksydacyjne oraz wspierają odporność. Selen ma zdolności regenerujące – bierze udział w obiegu naturalnym, a za sprawą procesów występujących w przyrodzie ponownie wraca do gleby, dzięki czemu można go ponownie wykorzystywać. Chociaż ten pierwiastek jest obecny w środowisku, to w Polsce wstępuje go tak niewiele, że często zastępuje się go selenem organicznym – bezpiecznym składnikiem diety pozyskiwanym głównie z drożdży.

Jak działa selen?
Lista właściwości selenu jest bardzo długa. Jednym z najważniejszych zadań tego pierwiastka jest regulacja działania enzymów. Uniemożliwia on rozwój wolnych rodników, które stanowią poważne zagrożenie dla organizmu. Cenny mikroelement minimalizuje ilość wchłanianych toksyn oraz eliminuje szkodliwe związki, które przedarły się przez barierę ochronną. Selen jest bardzo ważny dla zachowania prawidłowej kondycji tarczycy – umożliwia on prawidłowe izolowanie jodu w hormonach oraz przekształcanie tyroksyny. Naukowcy uważają, że suplementacja naturalnego pierwiastka zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, depresję, niewydolność serca, czy zapalenie trzustki.

Czy warto suplementować selen?
Suplementy diety z selenem stanowią cenne wsparcie dla organizmu. Preparaty zawierające naturalny pierwiastek powinny być przyjmowane przez wszystkie osoby, które zmagają się z niedoborem tego mikroelementu. Najłatwiejszym sposobem na określenie poziomu selenu jest wykonanie badania krwi. Jeśli wyniki będą poniżej normy, należy rozpocząć suplementację. Warto przyjmować ten mikroelement wraz z witaminami C i E, które zwiększają jego przyswajalność. Najlepiej wybrać preparat w postaci wygodnych tabletek i trzymać się zaleceń lekarza, który podczas konsultacji ustali optymalne dobowe dawki preparatu zawierającego selen.

Jak skomponować jadłospis zawierający potrawy bogate w selen?
Co powinna zawierać dieta z wysoką zawartością selenu? Wielbiciele dobrej kuchni nie muszą się ograniczać – jadłospis może być różnorodny, jednak warto wystrzegać się żywności wysoko przetworzonej. Podczas przygotowywania dań bogatych w naturalny pierwiastek najlepiej bazować na kilku składnikach spożywczych:
• rybach, najlepiej łososiu i tuńczyku,
• kurzych jajach,
• drobiu, a przede wszystkim mięsie z indyka,
• wołowinie,
• owocach morza,
• pieczywie,
• grzybach,
• ryżu.
Każdy, kto nie lubi przygotować posiłków w oparciu o własne receptury, może skorzystać z przepisów kuchni śródziemnomorskiej – taka dieta jest uważana za najlepszy sposób na uzupełnienie dziennej dawki selenu oraz innych mikroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *