Uwaga na kleszcze

O tym, że kleszcze już atakują, nie trzeba nikogo przekonywać. Ten niepozorny pajęczak może być niebezpieczny dla naszego zdrowia – wywołuje bowiem boreliozę.
Jak więc uchronić się przed kleszczami? Wybierając się do lasu, gdzie najczęściej bytują kleszcze, zakładajmy długie rękawy i długie spodnie, włożone w skarpety oraz kapelusz albo czapkę. Po przyjściu z lasu albo spaceru radzimy wziąć prysznic, umyć całe ciało gąbką i wytrzepać ubranie. Możemy przynieść na sobie nimfy – pierwotne postaci kleszcza, mniejsze od główki szpilki. Możemy ich mieć na skórze nawet kilkadziesiąt. Należy je po prostu spłukać.
Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: Gdzie kleszcze najczęściej się wkuwają? Mogą się skryć, np. w okolicach intymnych, za uszami, pod pachami, stanikiem.
Pamiętajmy – nie istnieje szczepionka na boreliozę. Schorzenie to, nazwane również chorobą z Lyme oraz krętkowicą kleszczową, znane jest od niedawna i uważane za groźne. Borelioza wywoływana jest przez bakterie „Borrelia burgdorferi” odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Obok babeszjozy i anaplazmozy, przenoszą ją zarażone krętkami kleszcze. Dotyka ona zarówno ludzi, jak i zwierzęta. W Polsce niemal co trzeci kleszcz jest zakażony którymś z patogenów, dlatego nigdy nie należy lekceważyć ich obecności.Numer 283
9-15 czerwca 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *