Zaduszki muzyczne u św. Mikołaja

W piątek 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, w kościele pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie odbyła się uroczysta Msza św., podczas której chór „Cantate Domino” pod batutą Piotra Bałandy oraz zespół muzyków pod kierownictwem Pawła Kopcia, wykonali mszę żałobną „Conductus Funebris” polskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

– Pomysł na takie wykonanie mszy zrodził się kilka lat temu. Mieliśmy taką propozycję, żeby zaśpiewać jakieś requem. Utworów reqiem jest bardzo dużo, pisanych głównie przez zagranicznych kompozytorów. Postanowiliśmy poszukać utworu polskiego i trafiliśmy na kompozycję Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Ten kompozytor jest mało znany, nawet w Polsce, ale był bardzo utalentowanym i wszechstronnie wykształconym muzykiem. Czasami przez znawców jest nazywany polskim Händlem, ponieważ jego utwory są równie dobre jak Händla. To jest nawet czasami trochę krzywdzące dla niego, bo pisał trochę w innym stylu – mówi Piotr Bałanda. – Grzegorz Gerwazy Gorczycki studiował na wielu zagranicznych uczelniach, ale był muzykiem na dworze polskiego króla w Krakowie. Ta muzyka, którą wykonaliśmy została napisana na uroczystości pogrzebowe królewskie, tzw. egzekwie królewskie, które trwały wówczas trzy dni – dodaje.
„Conductus Funebris”, czyli „Kondukt Pogrzebowy”, to nie jest taka typowa msza requiem z częściami do mszy, choć te wątki również tam się przewijają, ale jest to coś bogatszego. Utwór ten został napisany w rocznicę śmierci króla Augusta II Mocnego, w 1734 roku, niedługo przed własną śmiercią kompozytora.
– Udało nam się odnaleźć nuty i je opracować troszkę w innej formie. Pierwotnie nie był pisany na organy, a na 2 trąbki i skrzypce. Natomiast trąbki i basy w naszej aranżacji zastępują organy – wspomina Piotr Bałanda. – Mieliśmy dzisiaj spory skład instrumentalistów z Bielawy, Kłodzka i Wałbrzycha – dzięki Pawłowi Kopciowi, naszemu organiście, który prowadził z nimi próby. Po raz drugi wykonaliśmy ten utwór w całości. Po raz pierwszy udało nam się to w 2014 roku – podsumowuje.

Str. 11 w numerze 354 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 354
9-15 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *