Święto Niepodległości w Słupcu

„Bogurodzica dziewica, Bogiem sławiena Maryja” – dźwięki hymnu rycerstwa polskiego, pierwszego hymnu narodowego rozbrzmiały w słupieckiej świątyni, rozpoczynając uroczystą koncelebrowaną Mszę św. w intencji naszej ukochanej, wolnej Ojczyzny

To wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W 100-lecie tego wielkiego wydarzenia chcemy dać świadectwo patriotyzmu i wyrazić dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Dla Ciebie Polsko! Biel i czerwień – to barwy, które dziś są najważniejsze. Dziękujemy Bogu i Maryi Królowej Polski za to, że biało-czerwona flaga powiewa dziś dumnie na wietrze. Obecność władz naszego miasta, z burmistrzem Tomaszem Kilińskim na czele, pocztów sztandarowych służb mundurowych, górników oraz noworudzkich szkół, to wyraz pamięci, wdzięczności i wiary. Dziękujemy za kraj, w którym żyjemy, ale też za naszą małą ojczyznę – Nową Rudę. 11 listopada pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. O Marszałku Józefie Piłsudskim, który spogląda z portretu na zgromadzonych wiernych. Dziś też wspominamy wielkich Polaków, dla których Ojczyzna i patriotyzm były najważniejsze. Ks. Jerzy Kos, proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie podczas głoszonego słowa, zatrzymał się na chwilę nad myślą Jana Pawła II. Dziś te słowa mają szczególne znaczenie.

„Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was, abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało, abyście od Niego nigdy nie odstąpili, abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka, abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.”

Ta niedzielna uroczysta Eucharystia, to najważniejszy punkt obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały, / Coś ją osłaniał tarczą swej opieki od nieszczęść, które przygnębić ją miały, / Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!” – śpiewamy na zakończenie Mszy św., zawierzając tymi słowami Dobremu Bogu naszą ukochaną Ojczyznę i w procesji podążamy do pobliskiego parku, by być świadkami odsłonięcia i poświęcenia przez ks. prałata Jerzego Czernala tablicy – wyrazu wdzięczności mieszkańców Nowej Rudy za Niepodległą.

I zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Dziś ten hymn brzmi niezwykle wzruszająco. I raz jeszcze w tym dniu towarzyszą nam słowa Jana Pawła II, widniejące na pamiątkowej tablicy: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. / Trzeba ją stale zdobywać na nowo.”

Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy kończy uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętujmy w swoich domach, rodzinach. Dziś w naszych sercach ta jedyna, najważniejsza, umiłowana – Polska.
Agnieszka

Str. 13 w numerze 355 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 355
16-22 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *