Uwaga na dopalacze

Środki Zastępcze (tzw. „Dopalacze”) weszły do Polski w 2008 r. jako legalna odmiana narkotyków. Jednak z czasem okazały się równie, a nawet bardziej niebezpieczne, niż narkotyki, stanowiąc wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i wymiaru sprawiedliwości. Są to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, które mogą być użyte zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej.

Rocznie zgłaszanych jest ponad 1000 podejrzeń zatruć środkami zastępczymi – jednak w rzeczywistości może być ich znacznie więcej, gdyż brak jest szybkich testów wykrywających ich obecność we krwi, co może prowadzić do opóźnionej reakcji służb medycznych, a w rezultacie do nieodwracalnych skutków zdrowotnych. W powiecie Kłodzkim w 2018 roku zgłoszono 5 podejrzeń zatruć środkami zastępczymi.

W 2018 roku na terenie całego kraju odnotowano znaczący wzrost z 2 do 16 zgonów spowodowanych „dopalaczami” w stosunku do roku 2017. Zażycie tych substancji może powodować szybkie i nieodwracalne zmiany w organizmie, a ich nieznany skład może łatwo doprowadzić do przedawkowania. Brak nazw chemicznych, różnorodność dawek dla tych samych produktów stanowią o wysokim niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem „dopalaczy” – działających niczym trucizna.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomani w dniu 21 sierpnia 2018 r. znaczna część popularnych „dopalaczy” stała się narkotykami i ich posiadanie jest nielegalne.

Teresa Józefiak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *