Noworudzki UTW – we wrześniu

Niby to jeszcze miesiąc wakacyjny – zwłaszcza dla studentów, ale na naszym UTW działo się już sporo. Pierwsze spotkanie (6 września) po Inauguracji to oczywiście sprawy organizacyjne, ale już na drugim bardzo ciekawy wykład o „Współczesnym zagrożeniu terrorystycznym w Europie” wygłosił dr hab.inż. Marek Kulisz prof. PWSZ w Nysie. Okazuje się bowiem, że terroryzm to pojęcie nadużywane, przypisywane często każdemu aktowi przemocy co na pewno jest przestępstwem, ale nie zawsze terroryzmem. Bo terroryzm to forma politycznej przemocy, polegająca na bezprawnym zastraszaniu (lub jego groźbie) jednostki, grupy, kraju, rządu, partii politycznej czy wreszcie opinii publicznej, najczęściej w celu wymuszenia pożądanych ustępstw politycznych. Zamach terrorystyczny może też łączyć się z fanatyzmem religijnym (np. muzułmańscy radykałowie odpowiadali za 2% takich zamachów w Europie do 2014 r.).

XIV Dolnośląskie Forum UTW w Wałbrzychu oczywiście nie obyło się bez nas. Przedstawiliśmy na nim prezentację corocznego Marszu Nordic Walking Studentów UTW o zasięgu dolnośląskim, który odbył się w maju 2021 i jakby dał początek innym działaniom przywracającym popandemiczną aktywność. Uczestniczącym w Marszu Uniwersytetom zostały wręczone stosowne certyfikaty i upominki. O budowie tarczycy, jej pracy i najczęstszych jej chorobach jakimi są nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz o tym co daje badanie TSH (jest to tzw. badanie przesiewowe), rozmawialiśmy z drem Mateuszem Tabinem. 23 i 24 września to tradycyjne spotkania literackie w ramach „Jesieni z Kameną”. Stanisław Andrzej Średziński zaprezentował swój nowy tomik satyr „Pod drzewem dobrego i złego”. Studenckiej publiczności bardzo przypadły do gustu wiersze Marka Kubickiego, poety niezwykle cenionego przez starsze pokolenie.

Ostatni poniedziałek września (27) to spotkanie z Burmistrzem Tomaszem Kilińskim i dyskusja o tym, co dzieje się i dziać się będzie w najbliższej przyszłości w naszym mieście. W związku decyzją Pani Karoliny Popiel o wycofaniu się z czynnej działalności w Noworudzkim UTW, Burmistrz Tomasz Kiliński oraz Dyrektor MOK Wojciech Kołodziej złożyli serdeczne podziękowania Pani Karolinie za 15-to letnie kierowanie Uniwersytetem.

W tzw. „międzyczasach” byliśmy jeszcze na wiedeńskim koncercie w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz na dwóch wycieczkach – takiej bardziej turystycznej z ogniskiem, w Bielicach i takiej bardziej zwiedzającej w bardzo historycznym i zabytkowym Głogówku. I jeszcze braliśmy udział w kręceniu filmu promującego nasz MOK na Jubileusz 50-lecia jego istnienia.
No i właśnie wrzesień już mamy za sobą.

Anna Szczepan
Noworudzki UTW

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *