Za poklady Broumovska

Letni festiwal muzyczny „Za poklady Broumovska” ponownie zaprasza do barokowych kościołów na koncerty muzyki klasycznej

W ramach XIII edycji letniego festiwalu muzycznego „Za poklady Broumovska” czeka nas dziesięć koncertów czołowych czeskich i zagranicznych muzyków. Oficjalny program festiwalowy rozpocznie koncert Ensemble Inégal w sobotę 30 czerwca w kościele św. Marii Magdaleny w Bożanowie (na Ziemi Broumovskiej).

Festiwal „Za poklady Broumovska” każdego lata otwiera przed publicznością wnętrza unikatowych kościołów grupy broumovskiej, w których odbywają się wieczorne koncerty uznanych artystów z Republiki Czeskiej i zagranicy. Każdy koncert rozpoczyna się o godzinie 18.00. Nie ma biletów, są tylko dobrowolne datki, które przeznaczane są na renowację kościołów autorstwa sławnych architektów – Dientzenhoferów. Organizatorem festiwalu jest organizacja pożytku publicznego „Za poklady Broumovska” we współpracy z Agencją Rozwoju Ziemi Broumovskiej i Centrum Edukacji i Kultury Klasztor Broumov.

– Cieszę się, że koncerty mogą odbywać się w unikatowej przestrzeni, stwarzając wyjątkową atmosferę festiwalu, który dzięki zebranym datkom, pomaga dbać o grupę zabytkowych kościołów. W ramach festiwalu kwota wsparcia przekroczyła już milion osiemset tysięcy koron czeskich – mówi Jan Školník, założyciel Agencji Rozwoju Ziemi Broumovskiej.

Trzynastą edycję festiwalu „Za poklady Broumovska” symbolicznie otworzy koncert beneficjalny oboisty Viléma Veverki i harfistki Kateřiny Englichovej, zaplanowany na 1 maja w sali Drzewnik w broumovskim klasztorze benedyktyńskim. Przychód z koncertu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie przekazany na przygotowanie festiwalu.

– Festiwal w ciągu dwunastu lat swojego istnienia zaprezentował na ziemi broumovskiej wielu wybitnych artystów, najlepszych muzyków klasycznych z Republiki Czeskiej. W ostatnich latach wśród gości pojawili się u nas: Simona Houda Šaturová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Josef Špaček, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Kateřina Englichová, Vilém Veverka, wszystkie znane kwartety smyczkowe i wiele orkiestr, włącznie z Filharmonią Hradec Králové. Podczas obecnej, trzynastej edycji, w ramach trzech (z dziesięciu) koncertów, zaprezentują się też zagraniczni wykonawcy, co pozwoli publiczności na porównanie czeskich wybitnych muzyków z europejskimi. W tym roku przyjedzie do nas francuski chór „Castelcorn Ensemble” (z programem muzyki barokowej), austriackie młode trio fortepianowe „Accio piano trio” z programem „Jeunesse”, a w ramach „Letniego kursu waltorniowego” będziemy mogli podziwiać występ fińskiego waltornisty Esa Tapani, w towarzystwie jego czeskich kolegów. Będziemy też pamiętać o młodych wykonawcach, wśród których usłyszymy laureatów konkursów „Pražské jaro”, „Concertino Praga” i „Broumovská klávesa”. Ciekawostką, którą przygotowujemy dla wiernej publiczności festiwalowego maratonu, będzie występ czołowej sopranistki Kateřiny Kněžíkovej w ramach koncertu finałowego w broumovskim klasztorze – zapowiada Tereza Kramplová, dyrektor operacyjna i dramaturg festiwalu.

W ramach programu towarzyszącego odbędzie się „IV Letni kurs waltorniowy”, zaplanowany w dniach od 5 do 11 sierpnia. Kurs poprowadzą: Esa Tapani, Jana Vobořila – solistka Filharmonii Czeskiej i Zuzana Rzounková – solistka SO FOK. Więcej informacji znajduje się na stronie: lhk.zapoklady.cz.
XIII edycje festiwalu patronatem objęło Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, kardynał Dominik Duka OP i Kraj Hradec ­Králové.

Aktualne informacje można znaleźć na stronach festiwalu www.zapoklady.cz/pl albo na profilu Facebook @zapokladybroumovska.
Kateřina Ostradecká

Str. 15 w numerze 335 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 335
22-28 czerwca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *