MIASTO wyciąga rękę do młodzieży PIASTA

Klub sportowy Piast Nowa Ruda, to bez wątpienia znacząca część historii naszego miasta. Zapewne wielu mieszkańców Nowej Rudy pamięta czasy, kiedy na stadion przy ul. Sportowej przyjechała drużyna Widzewa Łódź na mecz Pucharu Polski, czy też znakomite występy Piasta w II lidze i walkę o awans do I ligi z drużyną GKS Jastrzębie. Te najwspanialsze momenty w historii klubu, to jednak odległa już historia, sięgająca drugiej połowy lat 80 ubiegłego wieku. W latach 90 z powodzeniem nasz Piast występował w rozgrywkach III ligi, co jak na wielkość naszego miasta, też należy poczytywać jako pozytyw.

Istotą tamtych czasów było to, że nasz Piast w tamtym okresie opierał się głównie na wychowankach klubu. Jak doskonale wiemy, początek obecnego wieku nie obfitował już w takie sukcesy, a Piast występował na zmianę – a to w IV lidze, a to w lidze okręgowej, by nawet w sezonie 2009/2010 zanotować spadek do A-klasy, na szczęście tylko na jeden sezon. Co istotne, im głębiej zaczniemy analizować najnowszą historię Piasta, zauwa­żalne staje się, że z sezonu na sezon coraz mniej ­wychowanków trafia do pierwszego ­zespołu.

Ten niepokojący trend został w końcu zauważony zarówno w klubie jak i w mieście. Kiedy wiosną sezonu 2016/2017 Piast żegnał się z IV ligą, sytuacja dojrzała do tego, by wprowadzić zmiany w pracy z młodzieżą. To właśnie wiosną 2017 roku powstał projekt rozpoczęcia w Nowej Rudzie „pracy u podstaw”. Projekt ten zakładał połączenie edukacji szkolnej z edukacją sportową i szybko uzyskał aprobatę władz klubu Piast Nowa Ruda. Pomysłodawcą był Przemysław Achrem, ówczesny trener drużyny seniorów Piasta. Swoją pasją szybko udało mu się zarazić innych, przede wszystkim Jarosława Przybyła, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie oraz burmistrza Tomasza Kilińskiego. Przy pełnym wsparciu ww. osób, a mając również „zielone światło” ze strony władz klubu, początkiem czerwca 2017 roku po raz pierwszy zorganizowano nabór do nowo powstającej klasy sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie. We wrześniu 2017 roku młodzież rocznika 2004 (częściowo 2005) rozpoczęła naukę w klasie 7 „S”, czyli klasie o profilu sportowym.

Uczniami tej klasy zostało 14 chłopców i 10 dziewcząt. Od początku istnienia tej klasy, która była swoistym eksperymentem, założono, by chłopcy pielęgnowali swoje pasje i umiejętności piłkarskie, a dziewczęta siatkarskie. Edukacją piłkarską chłopców w szkole zajął się Przemysław Achrem, który został nauczycielem WF tej klasy. Z ramienia klubu Piast, trenerem zespołu opartego na chłopcach z klasy sportowej, wyznaczono Adama Łydkowskiego.

Dyrektora szkoły Jarosława Przybyła oraz burmistrza Tomasza Kilińskiego można bez wahania nazwać wiernymi kibicami powstałej drużyny, która mogła od początku liczyć na ich pomoc i wsparcie. Jarosław Przybył jako dyrektor szkoły zadbał o to, by nauczyciele – jak to tylko możliwe – realizowali plan nauczania w ramach zajęć lekcyjnych, a chłopcy mieli tzw. „wolną głowę” w weekendy i mogli w tym czasie skupiać się tylko i wyłącznie na swoich sportowych obowiązkach. Burmistrz Tomasz Kiliński również w pełni zaangażował się we wspomniany projekt, dbając o to, by nasza noworudzka młodzież miała wreszcie gdzie i kiedy trenować, udostępniając wszystkie obiekty sportowe, którymi bezpośrednio lub pośrednio zarządza miasto.

Trampkarze Piasta, oparci na chłopcach z klasy sportowej, sezon jesienny 2017/2018 rozpoczęli w niezbyt imponującym stylu, bo zaznali goryczy porażki w pierwszych dwóch meczach z rywalami z miast sąsiednich – z drużynami Nysy Kłodzko i Lechii Dzierżoniów. Potem było już lepiej. Były zwycięstwa i ostatecznie 5 lokata w stawce 10 drużyn.

Po analizie pierwszej rundy tego nowatorskiego projektu, mimo kilku głosów sceptycznych, pojawiających się z różnych stron, zarówno miasto w osobie burmistrza Tomasza Kilińskiego, jak i władze Piasta doszły do wniosku, że projekt musi być kontynuowany. Mało tego, należy jeszcze bardziej zainwestować w rozwój młodzieży w Nowej Rudzie – dla dobra klubu i miasta. Wiosną 2018 roku ustanowiono koordynatora ds. rozwoju piłki nożnej w Nowej Rudzie, którym został Karol Ulatowski. Postawiono przed nim trudne zadanie zintegrowania szkolenia młodzieży w Nowej Rudzie pomiędzy KS Piast Nowa Ruda, a akademią AP Champions Nowa Ruda.

W marcu 2018 roku odbyło się również zebranie rodziców dzieci uczęszczających zarówno do grup młodzieżowych klubu Piast jak i do AP Champions Nowa Ruda. Przedstawiono rodzicom plan działania, mający na celu rozwój młodych talentów w Nowej Rudzie, a którego jednym z bardzo ważnych elementów ma być właśnie tworzenie klas o profilu sportowym. Zarówno burmistrz, jak i dyrektor SP nr 7, przekonywali rodziców o słuszności drogi obranej pół roku wcześniej i zachęcali rodziców do tego, by posyłali dzieci do takich właśnie klas. Już istniejąca klasa i oparta na niej drużyna, miała być drogowskazem dalszych działań.

Wiosną 2018 roku drużyna trenera Łydkowskiego wznowiła rozgrywki w III lidze okręgowej trampkarzy. Pierwsza część rundy przyniosła bardzo dobre wyniki. Drużyna praktycznie nie przegrywała i przed rundą rewanżową zajmowała 2 miejsce w tabeli. W rewanżach, po kilku pechowych przegranych, trampkarze zdobyli mniej punktów, ostatecznie zajęli miejsce piąte. To jednak nie zniechęciło najbardziej zaangażowanych w ten projekt, gdyż widoczny był progres w samej grze chłopców. Oczywistym się stało, że drużynę Adama Łydkowskiego stać na sukces, a postępy piłkarskie dokonane przez chłopców – będących uczniami nowatorskiej, jak na Nową Rudę, klasy sportowej – przekonały do tego, by w czerwcu 2018 roku zorganizować nabór kolejnego rocznika do klasy sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 – tym razem do klasy 6.

Dziś wiemy, że projekt rozpoczęty wiosną 2017 roku przynosi efekty. Drużyna trampkarzy Piasta, prowadzona przez trenera Łydkowskiego, odniosła sukces. W sezonie jesiennym 2018, wygrywając we wszystkich meczach III ligi okręgowej trampkarzy grupy wałbrzyskiej, zapewniła sobie awans do II ligi wojewódzkiej trampkarzy. Od dawna młodzieżowa drużyna naszego klubu nie miała okazji zagrać na tak wysokim szczeblu rozgrywek juniorskich i trzeba uczciwie przyznać, że ten wynik, to właśnie efekt dobrej atmosfery wokół piłki młodzieżowej, jaka powstała w Nowej Rudzie.

Klasa sportowa przy szkole podstawowej – to pierwszy etap. Miasto i klub czynią obecnie starania, by praca z młodzieżą była kontynuowana również na poziomie szkoły średniej. Trwają intensywne działania zmierzające do powstania klasy sportowej zarówno przy Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Rudzie, jak i przy Noworudzkiej Szkole Technicznej w Nowej Rudzie. Jeżeli uda się doprowadzić do powstania klasy sportowej przy noworudzkich szkołach średnich, będziemy mogli mówić o powstaniu zintegrowanego systemu szkolenia sportowego, gwarantującego intensywne szkolenie młodych piłkarzy przez okres 6-7 lat, połączony z ich edukacją, co pozwoli na zatrzymanie młodych talentów w Nowej Rudzie.

Str. 24 w numerze 356 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 356
23-29 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.