Srebro i brąz dla NUTW w SPEED-BALLu

Tę oryginalną grę sportową do Nowej Rudy i Wałbrzycha przywieźli Państwo Izabella i Zbigniew Bizoń. Pan Zbigniew – trener i wicemistrz świata w tej dyscyplinie, a pani Izabela – menager i organizator wszelkich pokazów, zawodów i obozów treningowych. 1 lipca odbył się w Nowej Rudzie pierwszy trening „pokazowy”, a sama dyscyplina istnieje w Polsce od 4 lat i najbardziej rozpowszechniona jest w Polsce południowej

W dniach 16-18 listopada przedstawicielki drużyny speed-ballowej Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyły w obozie treningowym i pierwszych zawodach. Obóz i zawody zostały zorganizowane i prowadzone przez Stowarzyszenie „Sportownia” w malowniczej miejscowości Dobczyce pod Krakowem.

Przytulny hotelik „Podzamcze” z pełną gastronomią, przygotowaną pod kątem sportowców – dużo, smacznie, różnorodnie i kolorowo – pomieścił 21 zawodników (11 mężczyzn i 10 kobiet), przybyłych na obóz, aby potrenować pod okiem znakomitych trenerów – Andrzeja Marie (mistrz Polski z 2018 roku), obecnie trenera na Górnym Śląsku, Mariusza Rzelickiego z Lublina oraz Zbigniewa Bizonia (wicemistrz świata oraz prezes Stowarzyszenia „Sportownia”). Trenowano w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobczycach na 8 stanowiskach. W pierwszym dniu po południu odbył się trening przypominający zasady gry i sędziowania oraz krótką historię Speed-Ballu, gry, którą do Polski z Egiptu przywiózł Przemysław Wolan z Krakowa, a na obozie zaszczycił nas swoją obecnością (obecnie jest w Zarządzie Federacji KRK w Krakowie). W drugim dniu przed południem, była okazja do potrenowania z innymi zawodnikami, pod czujnym okiem trenerów Zbyszka, Andrzeja i Mariusza. No i wreszcie po południu rozpoczęły się prawdziwe rozgrywki. Na pierwszy ogień poszło SUPER SOLO, a polegało to na:
a) odbijaniu piłeczki prawą ręką,
b) odbijaniu piłeczki lewą ręką,
c) odbijaniu piłeczki dwoma rakietkami stroną wewnętrzną – backhand,
d) odbijaniu piłeczki dwoma rakietkami stroną zewnętrzną – forehand.
Odbicia były liczone przez 30 sekund w każdej serii. W tej dyscyplinie Halina Pressel, zawodniczka NUTW, zdobyła łącznie 82 pkt, co dało brązowy medal.

Następną dyscypliną była GRA SINGLOWA. Startowało 7 drużyn po 3 osoby. Każda osoba w drużynie rozgrywała mecz dwusetowy do 7 punktów. Z grupy wychodziła tylko jedna osoba, aż do uzyskaniu 3 osób grających o miejsce na podium. Druga zawodniczka NUTW – Alicja Potocka, wywalczyła srebrny medal z zawodniczką, której trenerem jest mistrz Polski z roku 2018. Do złota zabrakło tylko 1 punktu!
Po rozdaniu medali wszyscy „obozowicze” wzięli udział w imprezie integracyjnej przy góralskiej muzyce. Dzień trzeci poświęcony został wymianie doświadczeń, relacjom uczestników, wypełnieniu ankiet, rozstrzygnięciu konkursu pt. „Seniorzy lubią i promują Speed-Ball” oraz rozdaniu dyplomów. Zakończeniem całości był mały trening z przybyłymi gośćmi oraz trudne (dla niektórych) gry i zabawy na sali sportowej. Dla drużyny NUTW obóz był kopalnią wiedzy o tej dyscyplinie sportu. Teraz zdobyta wiedza będzie przekazywana kolegom w ćwiczącym zespole NUTW. Zapraszamy do wspólnej zabawy nie tylko słuchaczy NUTW, ale wszystkich seniorów, a także młodzież i dzieci. Jest to świetna gra, niewymagająca wielkiej siły, a raczej zręczności i wprawy – za to dająca możliwość „rozruszania wszystkich kości”, usprawnienia układu krążenia i oczywiście sprawności ruchowej.

Organizatorom – czyli Stowarzyszeniu „Sportownia” dziękujemy za świetnie przygotowany obóz i już chwytamy za rakietki, aby poprawić swoje wyniki. Do zobaczenia za rok!
Halina Pressel i Alicja Potocka, Noworudzki UTW
opracowanie redakcyjne: Anna Szczepan

Str. 13 w numerze 356 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 356
23-29 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.