Czad to cichy zabójca

Tlenek węgla (czad) – nie ma smaku, barwy ani zapachu, nie „szczypie” w oczy ani w gardle!
Co rok przypominamy naszym czytelnikom o śmiertelnym zagrożeniu jakim jest tlenek węgla. To bezwonny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz pieców, które służą nam do ogrzewania mieszkania

Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie instalacji wentylacyjnej i przegląd kominów. Niesprawne urządzenia grzewcze mogą przyczynić się do tragedii. Przed każdym sezonem grzewczym obowiązkowo powinno się zadbać o przegląd instalacji grzewczych, a przede wszystkim przewodów kominowych i wentylacyjnych.

W wyniku eksploatacji urządzeń grzewczych osadza się sadza, gromadzą inne zanieczyszczenia, w związku z tym, przed włączeniem centralnego ogrzewania powinno się zadbać o przegląd oraz czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych przez wykwalifikowanego kominiarza. Należy podkreślić, że obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów wynika nie tylko z dbałości o infrastrukturę budynku, lecz również obowiązujących przepisów prawnych.

Trwa sezon grzewczy, pamiętajmy, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych. Mieszkanie należy wietrzyć nawet kilka razy dziennie. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie, które w zależności od stężenia tlenku węgla, może doprowadzić do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką czy nawet zgonem.

Do sprawdzenia pieca gazowego oraz instalacji gazowej należy wezwać specjalistę. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza, czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania. Nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw urządzeń grzewczych. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej i piekarnika. Pilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. Do pieców węglowych nie wrzucajmy śmieci. W przypadku gorszego samopoczucia, wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Aby zapobiec tragedii warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania.

Str. 8 w numerze 361 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 361
4-10 stycznia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.