Reforma edukacji – nowe wyzwania

Nadchodzący nowy rok szkolny będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty, wprowadzonej przez rząd, 1 września pojawią się w nich dwa roczniki uczniów – absolwenci trzeciej klasy gimnazjum oraz ósmej klasy szkoły podstawowej. Podwójny nabór może rodzić problemy, bo każda szkoła średnia będzie musiała teraz prowadzić podwójne roczniki: osobno dla tych uczniów z programem po gimnazjum i dla tych po podstawówce.

Zmiana w oświacie, która w tym roku ma swój finał poprzez kumulację uczniów klas trzeciej gimnazjów i uczniów klas ósmych szkół podstawowych, budzi wiele obaw wśród uczniów i ich rodziców. Chodzi m.in. o dostęp do wybranych szkół średnich. Szkoły będą zobowiązane do przyjęcia dwóch roczników. Czy w związku z tym budynki zostaną przepełnione? Czy też dla części uczniów nie będzie miejsc? W Nowej Rudzie są dwie szkoły średnie, których organem prowadzącym jest powiat kłodzki: Noworudzka Szkoła Techniczna i Liceum Ogólnokształcące.

– Noworudzka Szkoła Techniczna jest przygotowana do przyjęcia dwóch roczników. W roku szkolnym 2019/2020 nie ma też potrzeby zwiększenia zatrudnienia wśród kadry pedagogicznej. Jedyny vacat, który będzie to 1/5 etatu dla nauczyciela geografii – informuje Brygida Gąsior, dyrektor NST w Nowej Rudzie. – W nadchodzącym roku szkolnym jesteśmy w stanie przyjąć 60 uczniów do technikum po gimnazjum i 60 po podstawówce. Do szkoły branżowej 30 po gimnazjum i 30 po podstawówce – dodaje.

Zdecydowana większość uczniów tej szkoły, to mieszkańcy dwóch gmin noworudzkich i gminy Radków, ale są też uczniowie mieszkający w Kłodzku lub w Głuszycy.

Jak do roku szkolnego 2019/2020 przygotowuje się Liceum Ogólnokształcące? Dyrektor Robert Zynkowski mówi, że absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych spotkają się w jednej szkole, ale nie w jednej klasie.
– Przyzwyczailiśmy się już do ciągłych reform systemu oświaty i z obecną też sobie poradziliśmy. Do zmian przygotowujemy się już od dłuższego czasu, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i dydaktycznym. Przewidujemy zwiększenie liczby klas pierwszych w roku szkolnym 2019/2020, ale nie spowoduje to bardzo dużego wzrostu liczby uczniów w naszej szkole. Lokalowo jesteśmy do tego przygotowani. Zresztą w związku z tym mieliśmy kontrolę Najwyższej Izby Kontroli, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Nasza szkoła jest przygotowana na utworzenie nawet 10 oddziałów, co nie będzie raczej potrzebne – wyjaśnia dyrektor. – Uczniowie po szkołach podstawowych będą prowadzeni według nowych ramowych planów nauczania, które właśnie staram się wdrożyć, a absolwenci gimnazjów według starego planu – uzupełnia swą wypowiedź Robert Zynkowski.

Prawdopodobnie w marcu dyrektorzy szkół i organ prowadzący będą mieć większą wiedzę na temat roku szkolnego 2019/2020. Według wstępnych kalkulacji liczba absolwentów klas trzecich gimnazjum i ósmych szkół podstawowych z terenu dwóch gmin noworudzkich, gminy Radków, a także uczniów mieszkających na terenie gminy Nowa Ruda, a uczących się w palcówkach oświatowych w Głuszycy wynosi ok. 688 osób.

Str. 11 w numerze 366 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 366
8-14 lutego 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *