Kopernik w Ludwikowicach Kłodzkich

Kim był Mikołaj Kopernik? Jak dzieciom i młodzieży przybliżyć tę fascynującą postać? Każdy z dorosłych z pewnością wie doskonale i choć w kilku słowach potrafi opisać tego słynnego astronoma który wstrzymał słońce i ruszył ziemię, ale czy dzieci i młodzież znają postać tego Polaka znanego na całym świecie?

Gdzie najlepiej poznać jego historię?
Prawdopodobnie najlepiej u źródła – w Toruniu… ale teraz jest super okazja aby w atrakcyjny sposób przybliżyć małym i dużym Kopernika, jego czasy i dzieje, bez konieczności przemierzania ok 400 km.
Można śmiało rzec, że Mikołaj Kopernik przybył do gminy Nowa Ruda a konkretnie do Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich (dawne Muzeum Ziemi Sowiogórskiej) w postaci ciekawej wystawy, której plakaty możemy już dostrzec w wielu miejscach.

Celem wystawy jest zaprezentowanie i popularyzowanie postaci Mikołaja Kopernika, w nowoczesny, atrakcyjny dla zwiedzających sposób. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.

Zaprojektowana z myślą o wnętrzach muzealnych, wystawa nasycona jest zabytkami, prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczna ceramika, naczynia klepkowe, monety).

Dodatkowym walorem wystawy są specjalne punkty aktywizujące, dające możliwość odbiorcom w interaktywny sposób lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci jaką był Mikołaj Kopernik.

W obrębie ekspozycji pojawiają się elementy multimedialne (filmy, animacje komputerowe) mające za zadanie w atrakcyjny i dostępny sposób wyjaśniać problematykę odkryć astronomicznych Mikołaja Kopernika. Punktem kulminacyjnym wystawy jest „przeniesienie” zwiedzającego w symboliczną przestrzeń uniwersum: spojrzenie na (ruchomy) układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.

Wszystkie te elementy decydują o głównie edukacyjnym charakterze wystawy.

Zobaczcie krótką fotorelację, zabierzcie dzieciaki, grupowo i indywidualnie odwiedzajcie to miejsce bo naprawdę warto.

Str. 5 w numerze 379 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 379
17-23 maja 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *