W upały uważajmy na dzieci, osoby starsze i zwierzęta

Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach. Kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. Policja w kraju odnotowała już pierwsze przypadki pozostawienia dzieci i zwierząt na parkingach w pełnym słońcu. Na szczęście bez ofiar…

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne.
-Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia-mówi podinsp. Wioletta Maruszewska, oficer prasowy kłodzkiej policji. -W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania – kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze-dodaje policjantka.

Policjanci z drogówki apelują:
– bądź niezwykle ostrożny na drodze,
– nie pozostawiaj w pojazdach dzieci ani zwierząt,
– po wejściu do samochodu przewietrz pojazd przez kilka minut i dopiero ruszaj (nawet klimatyzacja nie działa natychmiast),
– pij duże ilości płynów, aby nawodnić organizm,
– nie wsiadaj za kierownicę po dłuższej intensywnej ekspozycji słonecznej, ze względu na możliwość wystąpienia udaru słonecznego,
– reaguj na widok nagłych zasłabnięć użytkowników dróg – wezwij pomoc/udziel pomocy.
Rozsądek podpowiada, aby w takie dni w miarę możliwości ograniczyć wyjazdy, zwłaszcza w długie trasy, a w przypadku takiej konieczności, odpowiednio zaplanować podróż.

Jak zachować się, gdy widzimy żywą istotę w zamkniętym aucie stojącym na słońcu?
Gdy widzimy żywą istotę zamkniętą w samochodzie, musimy zareagować natychmiast, gdyż już kilkanaście minut w rozgrzanym aucie wystarczy, by doszło do nieodwracalnych zmian w nerkach i mózgu. Jeżeli widzimy, że dziecko nie rusza się, jest spocone czy wręcz mokre, nie płacze lub jest zaniepokojone, nie czekajmy na powrót właściciela samochodu. Należy jak najszybciej wezwać służby ratunkowe i od razu wyciągnąć je z auta. W tym celu możemy nawet rozbić szybę. Ratując komuś życie, nie ponosimy odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia.

„Art26 kodeksu karnego §1
Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§2
Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *