Miasto inwestuje w place zabaw

Przebudowę i modernizację już istniejących i budowę nowych placów zabaw zapowiada miasto Nowa Ruda

Miasto ogłosiło przetarg na budowę/modernizację placów zabaw przy ul. Kościuszki/Krańcowej, w Przedszkolu Miejskim Nr 1 przy ul. Kolejowej oraz przy Miejskim Ośrodku Kultury ul. Strzelecka i przy ul. Broniewskiego/os. Waryńskiego. Nowoczesne place zabaw mają powstać dzięki środkom z budżetu miasta i budżetu obywatelskiego.

Budowa placu zabaw przy ul. T. Kościuszki/ Krańcowej
Plac zabaw istniał na tym terenie od dłuższego czasu. W chwili obecnej zniszczone urządzenia zostały zdemontowane. Pozostała tylko jedna podwójna huśtawka łańcuchowa z dwoma płaskimi siedziskami. Nowy plac zabaw będzie miał powierzchnię 450 m2. Teren ma zostać ogrodzony z trzech stron i łączyć się z istniejącą od północy siatką, będą dwa wejścia. Na placu zabaw oprócz istniejącej huśtawki ustawionych zostanie 7 urządzeń zabawowych różnej wielkości z dużym zestawem wielofunkcyjnym w części środkowej. W skład zaprojektowanego placu zabaw wchodzi:
• karuzela platformowa czteroramienna,
• 2 bujaki na sprężynie,
• huśtawka bocianie gniazdo,
• huśtawka ważka,
• huśtawka łańcuchowa podwójna – jedno siedzisko płaskie, drugie kubełkowe,
• domek z dachem dwuspadowym wyposażony m.in. w dwie zjeżdżalnie, drabinka wejściowa, wejście typu ścianka wspinaczkowa, drabinka do zwisu na rękach, barierka z grą kółko krzyżyk, rura strażacka. Środki na budowę placu zabaw pochodzą z budżetu miasta.

Przebudowa placu zabaw przy Miejskim Ośrodku Kultury
Do wykorzystania z dawnego placu zabaw pozostaje jedynie zestaw drabinek na rzucie sześciokąta i jedna ławka parkowa. Plac zabaw po modernizacji będzie miał powierzchnię 227 m2. Teren w całości zostanie ogrodzony, będą dwa wejścia. Na powiększonym terenie oprócz „sześciokąta drabinek” ustawionych zostanie 7 nowych urządzeń zabawowych różnej wielkości z dużym zestawem wielofunkcyjnym. W skład zaprojektowanego placu zabaw wchodzi:
• huśtawka bocianie gniazdo,
• dwie huśtawki ważki,
• huśtawka łańcuchowa podwójna-jedno siedzisko płaskie, drugie kubełkowe,
• domek z dachem dwuspadowym do wspinaczki,
• zestaw zabawowy nr I w skład którego wejdą m.in.: dwie wieże zadaszone, jedna niezadaszona, dwie zjeżdżalnie, drabinka wejściowa, podest wejściowy, wejście typu ścianka wspinaczkowa, barierka z grą kółko krzyżyk, rura strażacka. Środki na budowę placu zabaw pochodzą z budżetu miasta.

Plac zabaw ul. Broniewskiego/os. Waryńskiego
Plac zabaw istniał na tym terenie od dłuższego czasu. Obecnie zniszczone urządzenia zostały częściowo zdemontowane. Do wykorzystania z dawnego placu zabaw pozostaje: huśtawka łańcuchowa podwójna z jednym siedziskiem płaskim, a drugim kubełkowym, zestaw drabinek na rzucie sześciokąta, karuzela, bujak sprężynowy, ławki parkowe. Plac zabaw po modernizacji będzie miał powierzchnię 1.030 m2. Teren ma zostać ogrodzony z trzech stron i łączyć się z istniejącym żywopłotem, będą dwa wejścia. Część południowa placu przeznaczona jest na siłownie zewnętrzną. Zaproponowany zestaw to pięć urządzeń z czego dwa montowane podwójnie na wspólnej konstrukcji. W skład siłowni wejdzie: orbitrek, twister – wahadło, wyciskanie siedząc – wyciąg górny na słupie. W części północnej obok istniejących zamontowanych zostanie dodatkowe 7 urządzeń zabawowych różnej wielkości. W skład zaprojektowanego placu zabaw wchodzą:
• 2 bujaki na sprężynie,
• huśtawka ważka,
• huśtawka łańcuchowa podwójna – jedno siedzisko płaskie, drugie kubełkowe,
• zestaw zabawowy mini-wieża ze zjeżdżalnią. Środki na budowę placu zabaw pochodzą z budżetu obywatelskiego 2018 r.

Plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 1
Plac zabaw ze względu na występujące w terenie różnice poziomu, położony jest na dwóch tarasach. Obszar w całości ogrodzony, używany jako ogródek przedszkolny. Przewidziane jest odtworzenie zagospodarowania placu z wykorzystaniem nowych urządzeń zabawowych. Plac zabaw ma powierzchnię 405 m2. W skład nowego wyposażenia placu zabaw na tarasie dolnym wejdą:
• huśtawka ważka,
• huśtawka łańcuchowa podwójna – jedno siedzisko płaskie, drugie kubełkowe,
• zestaw zabawowy w skład którego wchodzą m.in: 5 wież zadaszonych, mostek wiszący na łańcuchach, ścianka z przeplotnią linową, dwie sztuki zjeżdżalni, rura strażacka, ścianka tablica do rysowania, 2 balkoniki metalowe łukowe. Na tarasie górnym wymieniona zostanie jedynie wieża ze zjeżdżalnią, zestaw zabawowy mini. Środki na modernizację placu zabaw pochodzą z budżetu miasta. O tym czy znajdą się wykonawcy gotowi za rozsądną cenę przystąpić do realizacji zadania dowiemy się już w piątek 2 sierpnia.

Zaraz znajdą się malkontenci, którzy będą narzekać dlaczego pod koniec lata biorą się za budowę placów zabaw, dlaczego nie można tego było załatwić na początku roku? To pytanie zadaliśmy Tomaszowi Kilińskiemu, burmistrzowi Nowej Rudy.
– Czekaliśmy na wszystkie uzgodnienia dotyczące realizacji zadania, które trzeba było przygotować, a dopiero później ogłosić przetarg i to niestety trochę czasu zajęło nad czym też ubolewam. Jednak nie mając wcześniej na ten cel zapewnionych środków w budżecie nie robiliśmy żadnych przygotowań dokumentacyjnych tych placów zabaw – odpowiada.

Kolejną kwestią, którą poruszyliśmy w rozmowie z burmistrzem dotyczyła niszczenia elementów małej architektury do których, jak już niejednokrotnie informowaliśmy, na terenie Nowej Rudy dochodzi nader często.
– Problem z wandalami nie dotyczy tylko naszego miasta. Godne pożałowania jest to, że znajdują się mieszkańcy którzy dewastują to, co do nich należy – szkoda, że niektórzy nie są w stanie tego zrozumieć – mówi Tomasz Kiliński. – Czy możemy temu przeciwdziałać? Oczywiście mamy monitoring miejski, który nie zawsze pozwala wykryć sprawcę takiego czy innego zdarzenia, ale jest on niezwykle ważnym elementem pozwalającym dbać o bezpieczeństwo i porządek. Inna rzecz, kamery nie są zainstalowane w każdym miejscu, a nawet jak gdzieś jest nie zawsze udaje się ustalić sprawcę. Jeżeli chodzi o ilość patroli, od razu mówię, nie jesteśmy w stanie zapewnić w każdym miejscu w mieście policjanta czy strażnika miejskiego, biorąc pod uwagę ich ilość. Dlatego istotne jest to, żebyśmy my wszyscy jako mieszkańcy zwracali na to uwagę, widząc, że ktoś niszczy mienie publiczne. Pomóżmy służbom które na pewno zareagują, dlatego zgłaszajmy tego typu zdarzenia, nie przechodźmy obojętnie obok. Pamiętajmy, to jest nasze wspólne dobro – kończy apelem burmistrz.

Str. 5 w numerze 389 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 389
26 lipca – 1 sierpnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *