Więcej zieleni w mieście

Jest szansa, że w Nowej Rudzie pojawi się jeszcze więcej zieleni. Miasto składa wniosek o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie na nasadzanie na terenie miasta tzw. roślinności miododajnej

Z informacji udzielonych nam przez burmistrza Nowej Rudy Tomasza Kilińskiego wynika, że wartość projektu wynosi 400 tys. zł z czego 100 tys. to wkład własny miasta. Łąki kwietne które mają powstać, jak wszystkie tereny zielone, mają swój pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, zmniejszaniu występowania wysp ciepła i odpływu wód opadowych do kanalizacji, a do tego pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki. Nie bez znaczenia jest też, że łąki kwietne są tanie w utrzymaniu, nie wymagają nawadniania i częstego wykaszania.

Jest to projekt współfinansowany w 75% przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W ramach projektu w każdej z dzielnic Nowej Rudy wykonane zostaną łąki kwietne oraz nasadzone zostaną drzewa i krzewy.

– Jeżeli będzie zgoda właściciela drogi wojewódzkiej, czyli Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, planujemy utworzenie łąki kwietnej wzdłuż ścieżki rowerowej, z dużą ilością roślin miododajnych, które zwiększą bioróżnorodność terenów miejskich, co przyczyni się do dobrych zmian jeżeli chodzi o wpływ na klimat, czyli działamy bardzo ekologicznie, a oprócz tego będzie to miało wpływ na estetykę miasta – tłumaczy Małgorzata Jagielska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowej Rudzie. – Na pewno będziemy nasadzać lipy drobnolistne, jarzębinę, czyli takie drzewa i krzewy, które są miododajne i pożyteczne dla owadów – dodaje.

Nasadzenia planowane są wzdłuż ścieżki rowerowej ul. Świdnicka, uzupełnienie zieleni na odcinku Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Cmentarną, na ul. Teatralnej, a jeżeli chodzi o Słupiec to przy Intermarche – ul. Kłodzka.

Str. 3 w numerze 391 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 391
8-22 sierpnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *