Miedź – co dalej po wyjątkowo łaskawym roku?

Ostatni rok przyniósł świetne wyniki dla inwestorów w miedź, jak i dla tych, którzy swoje portfolio wzbogacili o spółki zajmujące się jej wydobyciem i przetwarzaniem (m.in. polski KGHM). W okresie od września 2020 do września 2021 surowiec ten podrożał o 40%. Powstaje więc pytanie o to, czy globalna gospodarka znajduje się w na tyle dobrej kondycji, by kontynuować ten trend?

Miedź – metal bezpośrednio związany z koniunkturą

Miedź, z racji na znaczenie dla światowego przemysłu i bezpośredni związek z produkcją, jest od dawna uznawana przez ekonomistów za papierek lakmusowy, wskazujący na koniunkturę na rynkach. Drożejąca miedź bardzo często oznacza wzrost zamówień i większy optymizm, nie tylko wśród konsumentów, ale także wśród producentów, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na „pomarańczowy” metal. Podczas załamania koniunktury w marcu 2020 roku, miedź zeszła do poziomów widzianych tylko raz w ostatnich kilkunastu latach. Rekordowe wyceny zaś przyszły w maju 2021 roku, na fali optymizmu, napędzanego spodziewanym działaniem szczepionek w walce z COVID-19 i zakończeniem lockdownów. Dawało to nadzieję na V-kształtne odbicie gospodarcze i szybki wzrost produkcji w niemal wszystkich sektorach przemysłowych.

Jaka przyszłość czeka miedź?

Wiele wskazuje na to, że nadchodzące  miesiące nie będą tak pozytywne, jak się wydawało, z lockdowny prawdopodobnie wrócą, ostatecznie spowalniając tempo wzrostu produkcji przemysłowej. Niepokojące dane napływają również z Chin – kraju, który do tej pory chwalił się jednym z najmniejszych wpływów pandemii na swoją gospodarkę, który równocześnie jest największym importerem miedzi na świecie. Odczyty PMI spadł do poziomu 49,2, czyli na rynek znów wrócił strach, związany z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. Osoby spekulujące na rynku futures powinny więc bacznie przyglądać się kolejnym odczytom z Państwa Środka, jak i USA, Japonii, Niemiec i innych najważniejszych gospodarek. Jeśli dopiero zamierzasz zacząć handlować na tym rynku, kliknij i sprawdź jakie warunki dla polskich klientów ma Saxo Bank.

Jedno jest pewne – wraz z zakończeniem pandemii lub przejściem nad nią do porządku dziennego, ceny miedzi powinny bardzo dynamicznie wzrosnąć. Podobnie powinny zachować się pozostałe surowce przemysłowe, a PMI i inne wskaźniki koniunktury powinny odbijać ogólny optymizm. Jednak zanim to nastąpi, inwestorzy powinni przyglądać się uważnie produkcji przemysłowej i nastrojom producenckim w najważniejszych krajach, rozważając inwestowanie w miedź.
_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *