„Słowiański jedwab” w odsłonie „Afrykańskiego lata”

Jak jesienny wiatr w podróż po świecie wyruszyły wspomnienia minionego pokazu – „Słowiański jedwab” w odsłonie „Afrykańskiego lata”, który odbył się 23 września w wałbrzyskiej Starej Kopalni, której dziękujemy za wspaniałą aurę historii i niepowtarzalny nastrój

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na ten niecodzienny spektakl, a wszystkim, którzy tej sposobności nie mieli, chcemy powiedzieć, iż był to spektakl piękna i sztuki, swoista uczta dla oczu i uszu, dająca szasnę odbycia podróży do minionej i z utęsknieniem żegnanej pory roku. Zamykając drzwi jesiennej aury, miłościwie nam panującej za oknem, podarowaliśmy naszym gościom wiejący od samej Afryki gorący wiatr, przepełniony aromatem rozmarynu i imbiru. Otuleni zapachem marokańskich przypraw z nigeryjskim wiatrem we włosach, goście wydarzenia mogli celebrować pokaz kolekcji spod serca artysty kolekcji pod szyldem „Słowiańskiego jedwabiu” w odsłonie „Afrykańskiego lata”. Goście pokazu w liczbie około 400 osób zostali porwani przez emocje, a wpuszczając do uszu i serc muzykę, w towarzystwie której uczestnicy pokazu zmysłów ukazywali oblicze „Afrykańskiego lata”, po prostu unieśli się na moment, by zawirować w oparach przypraw i natchnienia.
Zaprezentowana kolekcja to oblicze pełne dzikości serca, subtelnych muśnięć wiatru, powstającej z martwych spękanej ziemi, stęsknionej długo oczekiwanego deszczu… a wszystko to misternie ukryte w niepowtarzalnych kreacjach zwieńczonych biżuterią, która niczym aromatyczna przyprawa wieńczy dzieło, nadając mu niepowtarzalny smak.
Jesienny wiatr uniósł wspomnienia pokazu, ale wystarczy podmuch natchnienia, by Estera Grabarczyk – nasza artystka emocji, znów zaprosiła was na kolejną ucztę.
I jeszcze kilka faktów, ukazujących rozmach i ogromne zaangażowanie naszej artystycznej pary:
kolekcja „Afrykańskie lato” to 25 unikalnych stylizacji,
wybrane sylwetki to efekt autorskiego motywu materiału przeniesionego graficznie na polski len,
kolekcja to efekt współpracy z Zakładami Lniarskimi w Kamiennej Górze,
dopełnieniem każdej stylizacji były autorskie (Estera Grabarczyk) imponujące nakrycia głowy oraz biżuteria,
projekt to nie tylko wydarzenie artystyczne i modowe – to także społeczny przekaz ukryty w celach:
– Kobieta szczęśliwa to kobieta spełniona, dobra matka i żona, skrupulatna i obowiązkowa pracownica, oddana przyjaciółka. To kobieta zaangażowana w życie rodzinne i społeczne. Każda kobieta ma swoje 5 minut dla siebie – MODELKĄ MOŻNA BYĆ W KAŻDYM WIEKU – TO CHCEMY POKAZAĆ I POKAZUJEMY!
– LEN TO ZDROWIE – Dolny Śląsk to potęga w tej dziedzinie, należy to pokazać i odbudować. Głównym sponsorem kolekcji lnianej „Słowiański jedwab” są Zakłady Lniarskie w Kamiennej Górze – Świat lnu.
projekt „Słowiański jedwab” to autorski projekt, będący niezwykłą opowieścią o ludzkim życiu,
projekt „Słowiański jedwab” to połączenie dwóch wspaniałych światów mody i muzyki, które przenikając się wzajemnie tworzą wachlarz różnorodnych odcieni stylizacyjnych i muzycznych,
wspaniałe światy – moda i muzyka przenikają się nawzajem tworząc wachlarz różnorodnych odcieni stylizacyjnych i muzycznych.

Organizatorami oraz pomysłodawcami projektu są: ESTERA I ANDRZEJ GRABARCZYK.
Estera Grabarczyk – fascynatorka recyclingu, odczarowująca len nadając mu różnorodne barwy i wygląd prawdziwego bogactwa – nazywając len „jedwabiem” z Dolnego Śląska.
Andrzej Grabarczyk – choreograf z pasji, z głową pełną pomysłów i niezwykłego zaangażowania w prowadzeniu przygotowań, których finał wiedzie wprost do Sali Balowej na Zamku Książ.
Pierwsza edycja projektu „Słowiański jedwab, len w innej odsłonie – MAKI” odbyła się w roku 2014 w wałbrzyskim Apropos. Projekt spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem w środowisku lokalnym i ukazał potrzebę aktywizacji oraz integracji środowiska kobiecego w regionie.
Odsłona kolekcji „Cztery pory roku” swój finał miała na Zamku Książ i była podwalinami do tworzenia jeszcze lepszego, rozbudowanego, interdyscyplinarnego wydarzenia na pograniczu mody, teatru i muzyki. Gościem specjalnym była Krystyna Mazurówna.
Przedsięwzięcia artystycznej pary to zawsze zadania, które są czymś więcej niż zwykłą prezentacją strojów na wybiegu, są prawdziwym wydarzeniem artystycznym, łączącym w sobie elementy muzyki na żywo, tańca oraz szczególnie opracowanej choreografii, a także aktorstwa. W wydarzeniu biorą udział kobiety zmagające się z różnymi problemami, brakiem pewności w działaniu, zamknięciem społecznym, trudnościami w podejmowaniu relacji interpersonalnych. Projekty mają na celu włączenie kobiet w aktywne i świadome życie w sferze społecznej ze szczególnym naciskiem na budowanie relacji i zaangażowanie w ich w dalsze działania związane z własnym rozwojem, podnoszeniem kompetencji oraz otwartością na gruncie podejmowania lokalnych działań. Szczególnie ważnym aspektem jest również rozpowszechnianie wiedzy na temat dawnego bogactwa Dolnego Śląska, jakim był len oraz jego spuścizny niematerialnej związanej z kulturą, lokalnymi zwyczajami i tradycjami.

Parafraza myśli i odczuć Estery Grabarczyk w wykonaniu Katarzyny Szymborskiej

autor zdjęć: Rafał Guzik

Dziękujemy:
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska Efekt System
Fin-Mag Magdalena Karaśkiewicz
Feszyn.com – portal dla kobiet
Fotogudi_Rafał Guzik
Hossa Konsultacje Kredytowe
Imperium Kobiet
Instytut Piastów Śląskich
Jk-perfekcja.pl Joanna Kwiatkowska
Karczma Góralska – Andrzej, Maria, Piotr Pol
Katarzyna Borgosz „Atelier Kobiecości” warsztaty kosmetyczne MK wraz z ekipą Katarzyna Woch, Katarzyna Wachowiak
Krystyna Mazurówna
Mademoiselle Studio Urody – wraz z ekipą Natalia Ficek, Małgorzata Pilarska
MJ-Komputer
ModaiJa
Noworudzianin
PAKT Sp z o.o. Centrum Zaopatrzenia BHP
Protego – ochrona danych osobowych
Groomer Psi-Fryz Wałbrzych
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
Świat Lnu
Telewizja Sudecka
Wałbrzych Moje Miasto
Wałbrzyski Ośrodek Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *