Druhowie z nowym wozem

O nowy wóz wzbogaciła się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Rudzie-Drogosławiu. W piątek 25 maja odbyło się oficjalne przekazanie pojazdu połączone z odebraniem po termomodernizacji remizy strażackiej

Polową Mszą Świętą koncelebrowaną przez ks. Stanisława Kasztelana, proboszcza parafii pw. św. Barbary w Drogosławiu i ks. Zdzisława Wójtowicza, kapelana powiatowego strażaków, rozpoczął się uroczysty apel, związany z oficjalnym przekazaniem i poświęceniem średniego samochodu ratowniczego strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej Nowa Ruda-Drogosław. Dowódcą uroczystości był Mieczysław Chmura, Komendant Gminy Miejskiej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Po powitaniu gości przez Dariusza Chojeckiego, prezesa OSP Nowa Ruda-Drogosław, przyszedł czas na wręczenie odznaczeń. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został druh Damian Dubiecki. Następnie wręczono odznaki za wysługę lat, które otrzymali: Krzysztof Urczyński, Łukasz Zachacz, Ewa Bocianowska i Dariusz Chojecki. Kolejnym punktem apelu był akt przekazania średniego samochodu pożarniczego wraz z kluczykami, którego dokonali burmistrz Tomasz Kiliński i Andrzej Behan, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, w asyście mł. bryg. Jarosława Chodorowskiego, dowódcy KP PSP w Kłodzku i Janusza Marnika, wiceprezesa Zarządu Oddziału OSP w Kłodzku. Poświęcenia nowego samochodu pożarniczego i odremontowanej remizy dokonali ks. Stanisław Kasztelan i ks. Zdzisław Wójtowicz.

Starania o zakup samochodu pożarniczego trwały od 2016 r., a uchwała noworudzkich samorządowców była trzykrotnie zmieniana – za każdym razem podwyższano kwotę dofinansowania. Samochód marki MAN zakupiony został dzięki: Gminie Miejskiej Nowa Ruda (429.753 zł), Komendzie Głównej PSP (220.647 zł), Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska (80.000 zł) i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego (44.500 zł).

– Jest to dla nas szczególny dzień, ponieważ pierwszy raz od 1946 r. nasza jednostka doczekała się nowego samochodu bojowego. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to na poprawę działań naszej jednostki jak i wszystkich strażaków. Poza samochodem dysponujemy też nowym sprzętem, sprzętem bardzo wartościowym, który służy ratowaniu życia i mienia ludzi – mówił m.in. Dariusz Chojecki. – Wartość samochodu jest duża, ale życzyłbym sobie by wyjazdów do akcji było jak najmniej, żebyśmy wyjeżdżali najczęściej na ćwiczenia. Tam gdzie się dzieje nieszczęście ludzkie nie jest dla nas radością jechać, a przypomnę, że średnio w roku mamy ponad 200 wyjazdów – dodał.

– Dzisiaj jest dzień, na który tak długo czekaliśmy. Dzień, w którym mogę wspólnie z radnymi rady miejskiej przekazać wam ten nowy i nowoczesny wóz bojowy, tę remizę po modernizacji i cieszę się bardzo, że udało nam się na to wszystko zdobyć środki z zewnątrz. Życzymy wam drodzy strażacy, aby to wszystko służyło wam jak najlepiej i abyście z tego pojazdu jak najrzadziej musieli korzystać. Dziękujemy wam za to, co robicie. Myślę, że dzięki wam bezpieczeństwo mieszkańców Nowej Rudy będzie jeszcze większe – powiedział podczas uroczystego apelu Tomasz Kiliński.

Zaproszeni goście gratulowali odnowionej remizy i wspaniałego, nowego samochodu. Usłyszeli wiele podziękowań. Podkreślali także jak wielkie znaczenie w rozwoju OSP ma samorząd. Jarosław Chodorowski, dowódca KP PSP w Kłodzku oraz Janusz Marnik z Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Kłodzku, dziękowali burmistrzowi i radnym za przychylność, zrozumienie i wsparcie finansowe, co przekłada się na bardzo dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe Nowej Rudy.

W apelu udział wzięli: bryg. Marek Hajduk z KW PSP we Wrocławiu (były dowódca JRG w Nowej Rudzie), asp. Mariusz Matuła, zastępca dowódcy JRG w Nowej Rudzie, Bartosz Słoninka, prezes Zarządu Gminnego Oddziału OSP, Paweł Gargol, komendant Zarządu Gminnego OSP, Paweł Szafran, zastępca wójta gminy Nowa Ruda, radni dzielnicy Drogosław: Halina Gajcy, Bogusław Frącek, Janusz Staniocha, Mieczysław Chmielewski, Barbara Postrach, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM Nowa Ruda, a także poczty sztandarowe i drużyny z zaprzyjaźnionych jednostek OSP z terenu miasta i gminny Nowa Ruda i przedstawiciele SDH z Boumova.
Arkadiusz Balcerzak

Str. 17 w numerze 332 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 332
1-7 czerwca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *