Zebranie wiejskie w Tłumaczowie

W piątek 22 czerwca odbyło się Zebranie Wiejskie w Tłumaczowie, które prowadził Janusz Gorczycki, sołtys Tłumaczowa. Głównym tematem zebrania był plan zagospodarowania przestrzennego terenów eksploatacji złoża melafiru Tłumaczów-Wschód

W zebraniu uczestniczył również Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa, Barbara Siemczonek, radna Rady Powiatu Kłodzkiego oraz 57 osób – przedstawicieli mieszkańców. Ponieważ nie było quorum wymaganego ważności zebrania wiejskiego, sołtys skorzystał z możliwości przeniesienia zebrania na kolejny termin, który był wyznaczony na 15 minut później.

Burmistrz Jan Bednarczyk przedstawił informację na temat planu zagospodarowania przestrzennego terenów eksploatacji złoża melafiru Tłumaczów-Wschód, jego zmiany w kontekście uruchomienia kopalni. Mieszkańcy wyrażali swoje ogromne zaniepokojenie działaniami na tym terenie, które – wspólnie z burmistrzem – uważają za nielegalne. Zanieczyszczenia, pylenie, trzęsienia w czasie wybuchów, hałas – to tylko niektóre problemy, z którymi się borykają nie tylko mieszkańcy Tłumaczowa, ale również m.in. Ścinawki Górnej. Grupa mieszkańców złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa polegającego na stworzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Burmistrz Jan Bednarczyk przedstawił historię powstawania kopalni, poszczególne etapy realizacji tego przedsięwzięcia oraz dotychczasową ścieżkę prawną i problemy wynikające z działań kolejnego już właściciela kopalni melafiru. Nie brakowało emocjonalnych wystąpień i wzajemnych oskarżeń.

Niestety problemy natury prawnej nie pozwalały działać wcześniej, a obecnie podjęto działania, które mają na celu wyjaśnienie całej sytuacji i doprowadzenie do wstrzymania podjętych prac pola Wschód. Burmistrz Jan Bednarczyk apeluje o działania mieszkańców, pisanie skarg, bezpośrednie i natychmiastowe reagowanie na uciążliwości. Mieszkańcy jeszcze do 2 lipca mogą składać wnioski do propozycji zmian planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Na zakończenie zebrania wiejskiego, mieszkańcy Tłumaczowa w głosowaniu przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia negatywnego stanowiska dotyczącego uruchomienia kopalni Tłumaczów-Wschód.

Str. 3 w numerze 336 tygodnika „Noworudzianin” dostępny w archiwum.
Numer 336
29 czerwca – 5 lipca 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *