Kładka wiejsko-miejska

Przejście kładką nad potokiem Włodzica, łączącą ul. Ludwikowską z ul. Główną w Ludwikowicach Kłodzkich, jest zabronione ze względu na jej zły stan techniczny – o czym informuje stosowna tabliczka. Zakaz zakazem, jednak wygoda i przyzwyczajenia zwyciężają

Mieszkańcy ul. Ludwikowskiej nie kryją swojego oburzenia faktem, że nie podjęto żadnych działań związanych z remontem kładki. Niektórzy z nich twierdzą, że wystarczyło by wymienić drewnianą nawierzchnię i sprawa byłaby załatwiona. Niestety, to co wydawało by się tak proste, w istocie proste wcale nie jest. Kładka znajduje się na terenie gminy Nowa Ruda, a ul. Ludwikowska należy do miasta Nowa Ruda – i tu zaczyna się spór, kto powinien za remont kładki zapłacić? Z informacji przekazanej nam przez pracowników Urzędu Gminy Nowa Ruda, kładka w Ludwikowicach Kłodzkich znajduje się na terenie gminy, ale korzystają z niej głównie mieszkańcy miasta i dlatego prowadzone były rozmowy z przedstawicielami ratusza w sprawie współfinansowania tej inwestycji.

– Na chwilę obecną miasto nie jest zainteresowane uczestniczeniem w kosztach remontu kładki, które według kosztorysu, mają wynieść ponad ćwierć miliona złotych. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz wiele innych potrzeb w gminie Nowa Ruda, inwestycja ta nie jest traktowana jako pilna do realizacji – tłumaczą gminni urzędnicy.

Długość kładki to 17 metrów. To, co wydawało by się tak proste, wcale takie nie jest. Wymiana nawierzchni kładki sprawy nie załatwi. Na ofertę składało by się: opracowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem niezbędnego pozwolenia wodno-prawnego, wytworzenie przęsła kładki z dostawą na budowę i montażem, dostosowanie istniejących podpór oraz koryta cieku (remont podpór, uzupełnienie ubytków konstrukcyjnych), wykonanie dojść do nowej kładki w formie pochylni o nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Schody miałyby być zastąpione stosownymi pochylniami zlokalizowanymi po obu jej stronach. Kładka o szerokości 2,5 m umożliwiłaby korzystanie osób niepełnosprawnych.

Str. 7 w numerze 353 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 353
2-8 listopada 2018 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *