Otwarte Strefy Aktywności

Gmina Nowa Ruda wzbogaciła się o kolejne Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Dwa nowo powstałe obiekty swą lokalizację znalazły w Jugowie i Świerkach. Poprzednie tego typu inwestycje zostały zrealizowane w Bożkowie, Przygórzu i środkowej części Jugowa.

Inwestycja o całkowitej wartości 222.480,00 PLN dofinansowana została przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności w wysokości 100 000,00 PLN

Wykonane obiekty obejmują trzy strefy – sportową, zabawową i relaksacyjną.
Elementy siłowni plenerowej to sześć urządzeń, które dają możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Siłownie zewnętrzne (Outdoor Fitness) to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy aktywnie uprawiają street workout lub chcą polepszyć swoją kondycję fizyczną oraz sylwetkę. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, bioder, nóg i rąk. Doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji fizycznej. Pylon stanowi element łączący wszystkie poszczególne urządzenia. To właśnie do niego montowane są części wybranych elementów. Może być to zarówno prasa nożna, orbitrek, czy wahadło. Spełnia on również rolę punktu informacyjnego. Na jego środkowej tablicy umieszczone są naklejki z informacją jak rozsądnie korzystać z danego urządzenia. Dzięki nim użytkownik dowie się, które ćwiczenia działają na poszczególne partie ciała oraz jak ćwiczyć, by uzyskać maksymalny efekt.

Dzieci korzystać mogą z trzech urządzeń zabawowych:
– bocianiego gniazda, wizualnie przypominjącego element marynistyczny, mający na celu dostarczenie dzieciom wielu chwil beztroskiej rozrywki i ograniczonej jedynie wyobraźnią zabawy utrzymanej w klimacie rodem z filmów o piratach z Karaibów. Do bocianiego gniazda można dostać się dzięki dzielnej wspinaczce po siatce lub drabince. Z kładki można podziwiać okolicę i cały plac zabaw, zaprosić innych żądnych przygód, małych piratów do wspólnej zabawy, a po rozpoznaniu terenu dzięki szybkiej zjeżdżalni zjechać w dół, wprost w ramiona czekających rodziców.
– równoważni służącej dzieciom – jak sama nazwa wskazuje – do rozwijania koordynacji ruchowej oraz ćwiczenia zmysłu równowagi
– tzw. meduzy stanowiącej połączenie kilku sprzętów do wspinaczki. Znajdziemy tutaj siatkę do wspinaczki, ściankę wspinaczkową oraz rurę, po której można zjechać w dół.
Elementy strefy relaksu, to drobne formy architektoniczne umożliwiające i uprzyjemniające wypoczynek na wolnym powietrzu. Należą do nich m.in. ergonomiczne ławki, stoły do szachów i chińczyka oraz stoły do tenisa.

Całości dopina gustowna architektura zielona wokół.
Wszystkim korzystającym życzymy miłej zabawy i wypoczynku!

Czego nie wolno na gminnych placach zabaw?
Podczas Sesji Rady Gminy Nowa Ruda w dniu 30 października radni uchwalili listę zakazów obowiązującą na placach zabaw stanowiących własność gminy Nowa Ruda. Nie wolno zatem wprowadzać zwierząt na teren placu zabaw, nie wolno wnosić niebezpieczne przedmioty, nie wolno jeździć na rowerze ani poruszać się pojazdem mechanicznym. Na terenie placu zabaw nie mogą przebywać osoby w stanie wskazującym na spożycie alkoholu oraz będące pod wpływem innych środków odurzających. Nie wolno również korzystać z urządzeń zabawowych w przypadku gdy są one mokre lub oblodzone. Warto przestrzegać te zasady w imię dobra wspólnego i bezpieczeństwa, szczególnie dzieci. Trzeba reagować, kiedy zauważamy jakiekolwiek nieprawidłowości z tego samego powodu. W przypadku usterek, zniszczeń itp. zgłaszamy informacje do gminnego Referatu Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska pod numerem tel. 74 872 09 40. Jeżeli mamy zaś problem z ludźmi, którzy niszczą, dewastują, korzystają nieprawidłowo z zamontowanych urządzeń, urządzają sobie pijackie libacje na terenie placów zabaw, zgłaszajmy to bez obaw policji. Pamiętajmy, że to wspólne dobro nas wszystkich powstałe również z naszej pracy, naszych podatków.

Nowa OSA w Jugowie przy ul. Grzybowskiej

Nowa OSA w Świerkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *