Noworudzka Barbórka

W środę 4 grudnia już od wczesnych godzin porannych władze samorządowe powiatu kłodzkiego, miasta oraz gminy Nowa Ruda, parlamentarzysta, przedstawiciele australijskiej spółki kapitałowej „Balamara”, górnicze związki zawodowe, duchowni, a także przedstawiciele Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, organizacji pozarządowych, przedszkolaki i uczniowie noworudzkich szkół, a także mieszkańcy – złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Trudu Górniczego w Słupcu. Następnie zebrani, na czele z orkiestrą górniczą, udali się do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca, od-prawiona została Msza św.

Kolejnym punktem obchodów górniczego święta, które odbyło się w centrum Nowej Rudy, była warta honorowa i złożenie wiązanek pod obeliskiem tragicznie zmarłych górników przy Miejskim Ośrodku Kultury w którym uczestniczyły także przedszkolaki z Akademii Młodego Artysty, Po zakończeniu uroczystości przed ośrodkiem kultury górnicza brać przemaszerowała ul. Armii Krajowej do noworudzkiego rynku, gdzie przed ratuszem przyjęci zostali przez burmistrza Tomasza Kilińskiego i zastępcę burmistrza Marzenę Wolińską. Tu dzieci z przedszkola „Plastuś” wręczyły górnikom okolicznościowe laurki składając najlepsze życzenia, a wspólnie z przedszkolakami z Akademii Młodego Artysty zaśpiewali „100 lat”.

Podczas dalszych uroczystości, złożono kwiaty i zapalono znicze pod figurą św. Barbary i tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych górników przy kościele w Drogosławiu, po czym zebrani przeszli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, gdzie dzieci wspólnie z opiekunami z nowo powstałego przedszkola przygotowały tematycznie pełen wdzięku spektakl słowno-muzyczno-taneczny. Podczas apelu nie zabrakło wzruszających pieśni związanych z górnictwem, wierszy i życzeń.

Uroczystości barbórkowe zakończył pobyt w Muzeum Górnictwa. W sztolni, pod tablicą upamiętniającą górników poległych na polu „Piast” w trakcie wykonywania swoich powinności, złożono wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Obchodzony jest przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.

Str. 15 w numerze 407 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.




Numer 407
6-12 grudnia 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *