Wernisaż Nadii Makuchowskiej

4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima zagościły w piątek 31 stycznia w Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich. Wszystko za sprawą artystki Nadii Makuchowskiej prezentującej swoje prace licznie zgromadzonym uczestnikom wernisażu.

Nadia Makuchowska urodziła się w 1958 roku w Jugowie. Naukę rysunku i malarstwa pobierała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jest również absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie.

Malarstwo fascynowało ją od najmłodszych lat i zawsze jej towarzyszyło. Tworzyła obrazy olejne, akwarele i akryle. Często mimo nawału zajęć (studia, praca nauczycielska, zajmowanie się domem i rodziną), sięgała po kredkę, gdyż malowanie tym sposobem nie wymagało specjalnych przygotowań, a sprawiało jej niemałą satysfakcję.

Urodziła się i mieszka do dzisiaj w malowniczej wsi w Górach Sowich, dlatego w jej pracach malarskich przewijają się motywy przyrody: lasy, pola, łąki, drzewa i kwiaty.

Artystka próbuje też swoich sił w rysunku. Jej uwagę przyciągają stare budowle, zamki, pałace, kościoły. Z tych grafik powstają okolicznościowe kalendarze (dla Zamku Grodziec, Pałacu w Karpnikach i Fortu Ostróg). Malarka wykonała też ilustracje do książki M. Bojko pt. „Wspomnienia wytrawnego poszukiwacza skarbów i tajemnic”.

Nadia Makuchowska jest autorką kilku wystaw w kraju. W 2016 roku miała miejsce duża wystawa na Don-jonie w Srebrnej Górze, a w 2017 roku w Skansenie w Pstrążnej zatytułowana „Spacer wśród kwiatów, pól, łąk i lasów”. Warto zaznaczyć, że prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji i Austrii.
– Zawsze otaczała mnie przyroda. Byłam świadkiem przemian, jakie w niej następowały. Często snułam re-fleksje, że nasze życie też przypomina cztery pory roku. Są w nim chwile radości, wesela, ale też smutku, melancholii, a nawet mroku. Mottem mojej wystawy niech będą słowa Tarasa Prochaśko z książki „Spalone lato”: Pory roku istnieją po to, by nigdy się nie znudzić, dlatego tak szybko o nich zapominamy. W krótkim czasie zacierają się rysy ostatniego sezonu i kolejna jesień będzie równie olśniewająca, co ostatnia – mówi o swojej wystawie Nadia Makuchowska.

Wystawę prac można oglądać w galerii we wtorki w godzinach od 15.00 do 18.00 lub po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 508 278 595 lub 74 872 20 84. Zapraszamy.

Str. 6 w numerze 414 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 414
7-13 lutego 2020 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *