Koncert Janusz Cedro i Tomasza Wendta

To specjalne wydarzenie artystyczne odbędzie się już dziś 11 marca o godz. 20.00 w Internecie – możesz uczestniczyć w nim BEZPŁATNIE

– Recital nosi nazwę: „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej lat 60 i 70” – mówi Michał Hadasik, dyrektor artystyczny Sceny pod Regałem. – Projekt ten jest wspierany przez rzeszę partnerów, na czele z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego, Grzegorzem Ćwiertniewiczem, dyrektorem Wydział Kultury w Departamencie Marszałka oraz miastem Wrocław. Ponadto zgromadziliśmy największe portale i telewizje w regionie – dodaje.
Koncert ten jest nie tylko promocją artystów i ich materiału, ale przede wszystkim ma walory promujące Dolny Śląsk, turystykę w regionie. W repertuarze usłyszymy utwory m.in.: Skaldów, Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Karin Stanek, 2 plus 1, Piotra Szczepanika, Urszuli Sipińskiej, Macieja Kossowskiego, Michaja Burano, Niebiesko-Czarnych oraz wielu innych…
Ta inicjatywa to ważny krok w stronę „normalności”, w stronę przekazania odbiorcom radości w tych niespokojnych czasach oraz zaproszenie wszystkich do naszego województwa, by odwiedzać różne zakątki Dolnego Śląska oraz by pomóc podnieść się z kolan lokalnym przedsiębiorcom.
Trzeba podkreślić, ze to wydarzenie ma charakter głównie społeczny i propagujący nasz region, transmisja będzie możliwa do odbioru na całym świecie!
– Czeka nas koncert pełen wrażeń, z niesamowitą energią oraz niespotykaną dawką pozytywnych wibracji! Bądźcie Państwo z Nami w ten magiczny czwartek przed swoimi odbiornikami! – zachęca Michał Hadasik.
Koncert będzie transmitowany z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Transmisję będzie można obejrzeć na facebookowych fanpagach:
1. Wrocław.Wroclove
2. OKiS Wrocław
3. Niesamowity Dolny Śląsk
4. Dolny Śląsk Travel
5. Miasto Duszniki-Zdrój
6. Telewizja Sudecka
7. Scena pod Regałem
8. Janusz Cedro
9. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Janusz Cedro – kompozytor, wokalista, instrumentalista, aranżer, reżyser i producent muzyczny. Znany szerszej publiczności jako wokalista grupy SPIRITUALS SINGERS BAND oraz z występów w projekcie JANUSZ CEDRO LIVE IN CONCERT, JANUSZ CEDRO AND THE BAND, a od 3 lat z sukcesami promuje swój projekt JANUSZ CEDRO – SOLO. Związany ze środowiskiem muzycznym Wrocławia od 1978 roku to jest od chwili powstania zespołu Spirituals Singers Band. Po odejściu w 1994 roku od SSB, Janusz Cedro zakłada formację „Janusz Cedro and the Band”, z którą gra koncerty z muzyką „gospel & negro spirituals”, bierze udział w festiwalach jazzowych, ale na początku 2000 roku podejmuje decyzję o zaprzestaniu koncertowania i 7.01.2000 roku gra pożegnalny koncert we wrocławskim Klubie Jazzowym Rura.
Mija 17 lat i w czerwcu 2017 Janusz Cedro powraca na scenę z projektem JANUSZ CEDRO SOLO – i powstaje recital z… „polskim repertuarem” pt. „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli polskie przeboje muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych”. Zapytany dlaczego wybrał właśnie polskie piosenki lat 60 i 70? – odpowiada: to piosenki mojego dzieciństwa, które pamiętam, bo mieliśmy w domu gramofon Bambino i często puszczaliśmy w domu z pocztówek dźwiękowych piosenki Niebiesko Czarnych, Czesława Niemena, Karin Stanek, Czerwonych Gitar i innych. Te piosenki nadal „grają mi w duszy”, stąd gdy pomyślałem o nowym recitalu to wiedziałem, że to będą właśnie te piosenki z 60 i 70, bo po prostu są cudowne… Spośród wielu przebojów z tamtych lat wybiera te najbardziej rozpoznawalne. Aranżacje utworów pozostawia bliskie oryginalnym wykonaniom – tak żeby podczas koncertu, każdy kto zna i pamięta te piosenki mógł włączyć się do wspólnego śpiewania.
Na koncertach występuje solo z gitarą i zawsze na początku koncertu prosi publiczność o to, aby była… jego chórem. Każdy koncert zaczyna się od piosenki Czerwonych Gitar „Historia jednej znajomości”, a potem koncert zamienia się w jedno wspólne śpiewanie Janusza Cedro i publiczności…
Zagrał ponad 2 500 koncertów ze Spiritualsami, czy zespołami już po Spiritualsach w Polsce, w Europie, był też (już solo) z koncertami w USA.
W 2019 był inicjatorem nowego projektu „Janusz Cedro & Jan Młynarczyk” i recitalu „Pieśni Gospel – Korzenie Jazzu”, a koncert to podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i spotkanie z muzyką Afroamerykanów.
W 2020 roku Janusz Cedro zaprosił do współpracy znanego saksofonistę Tomasza Wendta, a ich koncert to „Przeboje polskiej muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 – na jazzowo”. Premiera tego koncertu miała miejsce 15.10.2020 r. we Wrocławiu na „Scenie pod Regałem” w Klubie Literatka. Oprócz zgromadzonej publiczności mogli go oglądać wszyscy, gdyż była transmitowana on-line.
W przygotowaniu jest autorski recital Janusza Cedro z własną muzyką do tekstów wrocławskiego poety Michała Kozłowskiego – przewidywany termin premiery to kwiecień 2021 r.
W plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na „Osobowość Roku 2019” w kategorii Kultura Wrocław – zajął III miejsce – nominacja za „Promowanie Skarbów Kultury Polskiej – polskich piosenek z lat 60 i 70”.

Tomasz Wendt – kompozytor i saksofonista jazzowy. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. nagroda na festiwalu Jazz Nad Odrą 2013), I Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej 2015 w Katowicach, II nagroda zespołowa na Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania), wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku został laureatem nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku, nominowany przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe do Nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020” – w Kategorii „Odkrycie Roku”.
Oprócz koncertów na czele autorskiego tria i kwartetu, stawał na scenie u boku takich znakomitości, jak: Dean Brown, Eric Marienthal, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Artur Lesicki i Arek Skolik. Jest muzykiem kompletnym i wszechstronnym, a do tego serdecznym i życzliwym kompanem do rozmowy i zabawy, materiałem na jednego z liderów polskiej sceny jazzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *