Wałbrzych ma pomnik Ayrtona Senny

Jeden z trzech najpiękniejszych na świecie symboli upamiętniających wybitnego sportowca Ayrtona Sennę stoi w Wałbrzychu. Sfinansowany przez Jerzego Mazura oraz wspierających go fundatorów pomnik, odwołuje się do wspomnienia z 1986 roku z toru Hungaroring. Ideą budowy monumentu było oddanie hołdu dla trzykrotnego mistrza świata Formuły 1 i człowieka, który wspierał potrzebujących, a szczególnie dzieci. W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli mistrzowie motorsportu, samorządowcy, harcerze, liczni goście a nawet ambasador Brazylii!

Pomnik upamiętniający brazylijskiego kierowcę wyścigowego, trzykrotnego mistrza świata Formuły 1 stanął przy ulicy Ayrtona Senny, która w 2015 roku uzyskała oficjalną nazwę, nadaną przez Radę Miasta Wałbrzycha. Inicjatywę od początku wspierał prezydent dr Roman Szełemej, który był obecny na uroczystości odsłonięcia monumentu. Udział w niej wzięli wybitni polscy zawodnicy m.in. Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski, Maciej Szczepaniak, Rafał Sonik, Grzegorz Grzyb, a także promotor motorsportu Andrzej Kalitowicz.

Wydarzenie miało wyjątkowy, międzynarodowy charakter i wpisywało się w obchody stulecia stosunków dyplomatycznych między Brazylią a Polską.

Senna był dla Brazylijczyków wzorem zwycięstwa. Między 1984 a 1994 rokiem zdobył trzy tytuły mistrza świata Formuły 1, 41 zwycięstw, 65 pole position i 80 razy stawał na podium. Zawdzięczmy mu wiele z najbardziej magicznych momentów w najważniejszej kategorii wyścigów samochodowych na świecie. Ayrton ustanowił nowy poziom doskonałości w tym sporcie – inspirował i do dziś inspiruje zawodników w Brazylii i na całym świecie – podkreślił w swym wystąpieniu Hadil Fontes da Rocha Vianna, ambasador Brazylii. – Co więcej, Ayrton Senna był wzorem do naśladowania również poza torem. Wspierał programy pomocy filantropijnej, w szczególności projekty dla dzieci z ubogich rodzin. Po jego odejściu, dzieło to kontynuuje Instytut Ayrtona Senny, organizacja pozarządowa oferująca możliwości rozwoju dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin -dodał, dziękując za kultywowanie pamięci o jego rodaku.

Na sobotę, 18 września 2021, okolicznościowe wystąpienie nadesłał Minister Sportu Brazylii, a wałbrzyska inicjatywa nie umknęła też uwadze rodzinie Senny.

To dla nas wielka duma i satysfakcja, że otrzymujemy wiadomość od naszych drogich przyjaciół z Polski o kolejnym fantastycznym hołdzie złożonym Ayrtonowi Sennnie. Nasza rodzina wspiera i docenia wszelkie inicjatywy, które pomagają zachować żywym dziedzictwo Ayrtona dla kolejnych pokoleń – napisała siostra sportowca, Bianca Senna, szefowa Senna Brands w liście do Jerzego Mazura.

Na budowę pomnika wałbrzyszanin Jerzy Mazur poświęcił ponad 3 lata. Dla wielokrotnego mistrza Polski i Europy w wielu dyscyplinach motorsportu, a także pierwszego w historii Polaka na mecie Rajdu Dakar, Senna od lat jest inspiracją i wzorem.

Pomnik jest hołdem dla człowieka, który pomagał najbardziej potrzebującym, w szczególności dzieciom. Zawsze podkreślam, że można zdobywać sławę, kolejne tytuły, ale dostrzegać innych, to rzecz niezwykła. Żeby świat istniał, takich ludzi musi być więcej. Co będę zawsze podkreślał do moich ostatnich dni – mówi Jerzy Mazur, przedsiębiorca, twórca i kustosz Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, którego powstanie zainicjował ponad 22 lata temu.

Pomnik Ayrtona Senny stoi przy ulicy jego imienia. To boczna Noworudzkiej, na wysokości nr 4 (Salon Nissana Jerzego Mazura). Wizerunek sportowca został odwzorowany w brązie, w proporcjach 1:1. W procesie projektowania decydujący głos miał Jerzy Mazur, którego wizję nakreślił Stefan Romecki. Wykonaniem rzeźby zajął się Dymitr Buławka Fankidejski.

Niespodzianką dla zgromadzonych gości były przejazdy ulicą Ayrtona Senny historycznych samochodów, które prowadził Jerzy Mazur. Goście podziwiali  Bugatti T40 (1928 r.), Porsche 911 Carrera (1979 r.) oraz Formułę M.MTX 1/106  (1983 r.).

Trzeba podkreślić, iż przy ulicy Ayrtona Senny 1 stoi Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, w którym znajduje się mnóstwo eksponatów i osobistych pamiątek związanych z zawodnikami motorsportu. Swoje sportowe stroje, kaski, a nawet pojazdy przekazali tu wybitni mistrzowie, m.in. Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz, Robert Kubica, Maciej Wisławski, Xavier Panseri, Maciej Szczepaniak a nawet Nasser Al-Attiyah. Stoi tu również historyczny Star 266, którym Rajd Dakar w 1988 roku pokonywał Jerzy Mazur.

_________________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin

Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *